Londýn - Britská veřejnost nevěří rodičům ztracené Maddie McCannové. Na podporu portugalského policisty, který rodiče obvinil ze lži, poslali dárci přes 50 tisíc liber (v přepočtu 1,75 milionu korun). Podle soudu měl policista Goncalo Amaral zaplatit rodičům za pomluvu 360 tisíc liber (téměř 12 a půl milionu korun). Portugalský odvolací soud ale minulý týden rozsudek zrušil. Rodiče se obrátili na Nejvyšší soud.
Dnes sedmapadesátiletý bývalý policista Goncalo Amaral se do problémů dostal, když publikoval knihu Pravda o lži, ve které tvrdil, že rodiče ztracené Maddie Kate a Gerry lhali policii a jsou zodpovědní za její smrt. Kniha se v Portugalsku stala bestsellerem. Amaral kvůli ní ale skončil u soudu.
Ten přisoudil rodičům pohřešované dívky velké odškodné. Minulý týden ale tříčlenný odvolací soud rozhodl, že Amaral McCannovým platit nemusí. Ti proto podali dovolání k portugalskému Nejvyššímu soudu.
Prostřednictvím crowdfundingové stránky GoFundMe se ale mezitím na podporu portugalského policisty vybralo 50 tisíc liber, tedy asi sedmina potřebné částky. Přispěvatelé mají pro rodiče Maddie jasné poselství: Nevěříme vám!
"Taky jsem přispěl a budu přispívat dál - tenhle muž si zaslouží, aby mohl vyjádřit svůj názor," citoval list Daily Mirror jednoho z přispěvatelů.
"Jsem moc hrdý, že jsem také jeden z "trollů", kteří přispívají na slušného člověka, který jen dělal svojí práci," uvedl jiný přispěvatel s odkazem na to, že přispěvatelé bývají obvykle označováni za trolly, tedy v internetovém slangu za účastníky diskuzí, kteří záměrně provokují a uráží, aby vyprovokovali ostatní k hádce.
Peníze na Amarala se na GoFundMe vybíraly rok. Žena, která stránku založila, se nakonec od kampaně distancovala. Web teď kampaň pro Amarala zablokoval.
Maddie McCannová zmizela během rodinné dovolené v portugalském letovisku Praia da Luz v květnu 2007. Tehdy tříletá dívka se ztratila, když její rodiče večeřeli s přáteli. Británie už do pátrání investovala přes 10 milionů liber, tedy v přepočtu přes čtvrt miliardy korun. Přes všechnu snahu se ale zatím nepodařilo objevit žádnou stopu po ztraceném děvčátku.
Související
Policie opět otevřela případ zmizelé Madeleine McCannové. Začalo nové pátrání
Zmizení Maddie McCannové: Policie po 16 letech prohledá přehradu
Madeleine McCannová , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 4 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák