Varšava - Šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski podivuje nad tím, že polská pohraniční stráž na přechodu s Běloruskem v neděli nedovolila vjet do Polska motorkářům se slovenskými a německými doklady.
"Nevím, na jakém základu nebylo dovoleno vjet do Polska motocyklistům s pasy Evropské unie," řekl televizi TVN 24 ministr Waszczykowski. Zdůraznil, že pokyn se týkal výlučně Rusů.
"Pokud mají pasy EU, znamená to, že formálně nejsou Rusy, ale Rusy s evropskými pasy, a to je něco jiného, a tak nevím, na jakém základu (nebyli vpuštěni)," připustil Waszczykowski a dodal, že ministerstvo zahraničí vydalo "doporučení", samo rozhodnutí je však dílem pohraničníků.
"Nedovolili jsme vjezd sedmi cestujícím hlásícím se k Nočním vlkům," uvedl ještě v neděli mluvčí polské pohraniční stráže. Tvrdí, že čtyři z motorkářů měli slovenské pasy, dva německé a jedna žena byla Ruska. Podle ruských médií šlo v tomto případě vesměs o Rusy s dvojím občanstvím a polským pohraničníkům jako záminka zřejmě posloužilo, že motorkáři měli oblečené bundy s nášivkami Nočních vlků.
Rozhodnutí, že představují hrozbu pro veřejný pořádek a bezpečnost státu, dostali bikeři písemně a mohou se odvolat, což ale soudy i tak nejspíše nevyřídí před 9. květnem, kdy má celá jízda skončit v Berlíně.
Podle reportéra internetového listu Gazeta.ru z několika desítek Nočních vlků, kteří na cestu vyrazili z Moskvy, nakonec k polskému přechodu v Terespolu zamířila jen zmíněná skupina sedmi motocyklistů a ta se o asi čtyři hodiny později vrátila zpět do Běloruska.
Zdroj: YouTube"Jaká je to evropská demokracie, jaká lidská práva? Provedli jsme experiment, jak fungují evropské zákony a lidská práva, a zjistili, že žádné zákony neplatí, je jen neskrývaná a cynická zvůle," zdůraznil vzápětí před novináři šéf Nočních vlků Alexandr Zaldostanov.
Navzdory odmítnutí sedmi motorkářů na polsko-běloruské hranici dorazila do Varšavy v neděli skupina motocyklistů, jež ruská agentura TASS označila za "představitele klubu Noční vlci žijící v zahraničí".
Související
Bosna zakázala vstup šéfovi ruských Nočních vlků
Rusko na Noční vlky kašle. Kreml jim nedal ani korunu
konvoj "Nočních vlků" , Polsko , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
30. prosince 2025 17:19
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
V Brně došlo v úterý kolem poledne k potyčce několika mužů, kterou někteří z nich odnesli zraněním. Případem se začala zabývat policie, přesnou právní kvalifikaci stanoví kriminalisté.
Zdroj: Jan Hrabě