Londýn - Skupina nadšenců se dostala do lodi Duke of Lancaster, která kotví a rezaví na pobřeží Walesu už 37 let. A uvnitř našli něco, co je naprosto ohromilo. Loď skrývala 50 zachovalých arkádových automatů z 80. let.
Několik průzkumníků a nadšených hráčů starých videoher se rozhodlo prozkoumat loď, která bez renovace kotví ve waleském přístavu už 37 let. Na internetu totiž viděli fotky a plakáty, podle nichž se uvnitř měly ukrývat cenné arkádové automaty.
Duke of Lancaster fungovala jako trajekt a výletní loď. Poprvé byla na moře spuštěna v roce 1956, převážela cestující ze Skotska a Irska do Evropy. Poslední takovou cestu podniklo plavidlo v roce 1978 a bylo prodáno společnosti z Liverpoolu. A právě tento majitel přetvořil Duke of Lancaster v zábavní loď.
Podle plánu měla jen kotvit v přístavu a fungovat jako hotel, zábavní a obchodní centrum, podle čehož dostala i název - Fun Ship. Projekt se ale nikdy neuskutečnil a parník i 37 let poté rezaví v Llanerch-y-Mor.
Od té doby se dovnitř dostalo jen pár lidí, majitel John Rowley ale nechal umělce pomalovat loď graffiti. Když se o údajných pokladech dozvěděl fanoušek arkád Oliver Moazzezi, strávil osm měsíců jen snahou Rowleyho kontaktovat.
"Volal jsem radě města, na poštu, na informace, prostě všude a pokaždé jsem sebral další kousek skládačky, která mě nakonec dovedla k majitelům. V lednu 2011 jsem se po nich pídil skrze vedení města i místní obchody, až jsem konečně kontaktoval jeho rodinu," popsal Moazzezi pro Arcade Blogger.
"Jeden člen rodiny mi pak dal kontakt na majitele a začali jsme vyjednávat. Z toho vyplynuly dvě věci: arkádové automaty z lodi jsou na prodej a můžu se na ně podívat," dodal. Když se konečně spolu s kamarády dostal dovnitř, byl naprosto unešený.
"Nemohl jsem uvěřit, že ty hry tu byly takovou dobu. Rok za rokem viděly skrze lodní okna střídat léto a zimu, západ a východ slunce... víc než třicet let," popsal Moazzezi své pocity.
Po dalších osmi měsících vyjednávání dostal svolení automaty rozprodat. Teď jsou opravovány a pak budou doručeny ke kupcům po celé Evropě.
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
Aktuálně se děje
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
21. června 2026 18:37
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
21. června 2026 17:18
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák