Paříž – Shrnutí toho, co zatím víme o včerejším děsivém teroristickém útoku ve francouzském Nice, a předpověď, co to bude znamenat pro Evropu, přinesla ve své analýze společnost Stratfor.
Brutální útok v Nice
Francouzské město Nice bylo včera dějištěm brutálního teroristického útoku, při kterém útočník nákladním vozem najel do davu. Podle posledních informací bylo zabito minimálně 80 lidí, 18 jich je ve vážném stavu v nemocnici. Zraněno podle analýzy bylo celkem více než sto lidí.
Velký nákladní automobil včera ve večerních hodinách najel do davu lidí, kteří na oblíbené promenádě u moře čekali na ohňostrojovou show ke Dni dobytí Bastilly, který je ve Francii státním svátkem. Automobil celkem ujel dva kilometry rychlostí asi 50 km/h, než byl zastaven. Podle svědků řidič úmyslně kličkoval, aby cestou přejel co nejvíce lidí.
Psali jsme: Politici odsuzují masakr v Nice, Zeman vyzval k tvrdšímu postup vůči teroristům Brutální TEROR v Nice: Nákladní auto najelo do davu, 80 mrtvých. Vezlo zbraně, výbušniny a granáty + VIDEO Francie je v slzách, je to zrůdnost a teroristický útok... Hollande svolal krizový štábPodle některých zpráv došlo ke střelbě mezi policií a řidičem, řidič měl také střílet do davu. Policie nakonec řidiče zastřelila, což byl podle analýzy v takovémto případě běžný postup. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.
Útočníkem měl být podle posledních zpráv být 31letý muž francouzsko-tuniského půodu, který se narodil v Tunisku. Ačkoliv nebyl na seznamu sledovaných osob francouzských zpravodajských služeb, policie s ním měla v minulosti co do činění kvůli krádežím a násilnostem. Agentuře Reuters to sdělil zdroj blízký policejnímu vyšetřování.
Útočili džihádisté?
„Svým provedením útok připomíná útoky v Izraeli, kde útočníci najížděli do davů, aby způsobili oběti. Džihádistické skupiny, jak je například al-Kajda na Arabském poloostrově, tuto taktiku ve své propagandě v minulosti také podporovala,“ upozorňuje analýza.
Dále připomíná, že Francie v minulém roce prodělala hned dva velké teroristické útoky – lednovou střelbu na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a listopadové útoky Islámského státu v Paříži. Francie se navíc připravovala na fotbalový šampionát Euro 2016 a v souvislosti s tím nasadila velké množství policistů a bezpečnostních jednotek. I přesto se útok podařilo provést.
Podle analýzy bude hrozba teroristických útoků nejen ve Francii, ale i v dalších předních evropských městech, pokračovat, což bude v důsledku dále posilovat nacionalistické a euroskeptické snahy o posílení hraničních kontrol a lepší kontrolu nad imigrací.
Nebezpečí přetrvává
Jak analýza podotýká, francouzský prezident Francois Hollande se bude snažit podobným náladám předejít zejména s ohledem na nadcházející volby, které zemi čekají v roce 2017. Situace totiž bude nahrávat stranám, jako je například Národní fronta Marine Le Penové.
Hollande ale bude podle analýzy chtít situaci využít k tomu, aby prosadil větší bezpečnostní a informační integraci v rámci Evropské unie.
„A podobně i další mainstreamoví politici ve Francii a Německu použijí bezpečnostní hrozbu, která je členům Evropské unie společná, jako důvod pro hlubší integraci ve chvíli, kdy celá řada dalších problémů kontinentální blok štěpí,“ dodává analýza.
Související
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
Vítkovi ve Francii nařídili zbourat obří vilu. Už potřetí
Francie , teroristické útoky ve Francii , teroristický útok ve Francii: Nákladní auto zabilo desítky lidí (14.7.2016)
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 1 hodinou
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 2 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 3 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 3 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 4 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 5 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 6 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
Americký prezident Donald Trump v týdnu hrozil dalšími masivními útoky na Írán, které zdánlivě na poslední chvíli odvolal, aby oznámil, že se blíží podpis mírové dohody. K obratu měli zásadně přispět představitelé zemí Perského zálivu, zjistil web Politico.
Zdroj: Lucie Podzimková