Paříž/Tunis - Ve Francii byli zadrženi čtyři muži, kteří mají vazby na pachatele teroristického útoku, který si v Nice vyžádal 84 obětí. Totožnost zatčených zatím není známa.
Čtyři muži z okruhu Mohameda Lahouaieje Bouhlela byli umístěni do vazby, oznámil dnes soudní zdroj agentuře AFP. Jeden byl zatčen v pátek, další tři dnes ráno. Ve vazbě stále zůstává Bouhlelova bývalá manželka, která byla zadržena také v pátek.
Bouhlel pocházel z Tunisu, ale ve Francii žil dlouho legálně. Poté, co vjel ve čtvrtek večer do davu lidí slavících ve francouzském městě Nice Den Bastilly a zabil nejméně 84 lidí, byli jeho příbuzní a bývalí sousedé v jeho tuniském rodišti v šoku.
Msaken, město ležící nedaleko Súsy asi 120 kilometrů jižně od Tunisu, je s Francií pevně spojené kvůli emigraci. Žije tu více než 100.000 obyvatel a město se nepotýká s ekonomickými problémy do takové míry, jako řada jiných tuniských měst částečně díky penězům zasílaným z Francie. A běžně k vidění jsou tu vozy s francouzskými poznávacími značkami.
Bouhlel odtud odjel v roce 2005 a naposledy se sem vrátil na svatbu sestry před čtyřmi lety, uvádějí jeho známí. Tento 31letý muž byl francouzské policii známý kvůli výhrůžkám, násilí a krádežím. V Tunisku si ho příbuzní a sousedé pamatují jako sportovního, odměřeného mladíka, který se nezajímal o náboženství.
VIDEO: Promenáda v Nice opět otevřena
Zdroj: YouTubeBývalá francouzská kolonie Tunisko se potýká s islámským extremismem od povstání v roce 2011, které svrhlo režim Zína Abidína bin Alího. Mnoho mladých Tunisanů poté odešlo bojovat do dalších zemí. Bouhlel ovšem nepatřil mezi ty, koho by francouzské nebo tuniské úřady podezíraly z radikalizace.
Jeho bývalý soused, který se představil jen křestním jménem Mansúr, řekl, že Bouhlel nechodil do mešity a nemodlil se. "Je z velké, normální rodiny, nejsou to žádní extremisté, to vůbec ne. Jsou stejní jako my ostatní," dodal.
Útočníkův synovec Ibrahim Bouhlel novinářům řekl, že jeho strýc nikdy neměl potíže s penězi a před několika dny údajně příbuzným řekl, že plánuje zajet si do Tuniska na velkou rodinnou oslavu. Další bývalý soused, který se z Nice vrátil domů na letní dovolenou a představil se jako Karím, uvedl, že útok vnímá jako "velkou zradu".
"Tisíce lidí z našeho města žijí v Nice a vydělávají si tam na živobytí. Je normální odvděčit se zemi, která nám dává všechno, tímhle způsobem během jejího národního svátku?" ptá se Karím.
Tuniská vláda vydala prohlášení, v němž odsoudila útok v Nice "nejostřejším možným způsobem" a slíbila Francii pomoc při snaze ochránit její občany i návštěvníky. Mezi oběťmi v Nice byli i tři Tunisané, další tři jsou pohřešovaní a několik dalších utrpělo zranění.
Související
Francie navrhuje tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli zapojeni do teroristického útoku v Nice
Po atentátech ve Francii žádaly odškodnění i falešné oběti
teroristický útok ve Francii: Nákladní auto zabilo desítky lidí (14.7.2016) , Mohamed Lahouaiej Bouhlel (terorista z Nice) , Tunisko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
před 2 hodinami
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
před 3 hodinami
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
před 5 hodinami
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
před 6 hodinami
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
před 7 hodinami
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 8 hodinami
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 8 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 9 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 10 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 11 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 11 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 11 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 12 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 13 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 13 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 14 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 16 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě