Londýn - Zdravotnický systém Velké Británie se potýká s problémy. Nehradí totiž některým ženám léčbu neplodnosti, ty následně hledají pomoc v zahraničí, kde je tato léčba mnohdy levnější. Nezřídka tak zavítají například do České republiky.
Britský server CNN popisuje případ Clair Thomasové, která neměla v Británii nárok na uhrazení léčby neplodnosti, protože její manžel už má dva syny z předchozího manželství. "Chápu to, ale v naší situaci jsem to byla já, kdo měl problém," vysvětlila serveru matka s tím, že je sice ráda nevlastní matkou, zlomilo by jí ale srdce, kdyby nemohla mít své dítě.
Pokud by se rozhodla si léčbu financovat sama, přišla by jí na 10 tisíc liber, tedy v přepočtu více než 300 tisíc korun. Odcestovala proto do České republiky, kde jí stejná léčba vyšla na 4500 liber, asi 140 tisíc korun. V Británii je ale žen, které hledají pomoc jinde, mnohem více.
Británie doporučuje matkám trpícím neplodností tři cykly léčby. Server ale upozorňuje, že poskytovatelů všech tří cyklů pomalu ubývá. Někteří dokonce zvažují, že tuto léčbu zruší úplně. A ačkoliv Národní institut pro zdraví tvrdí, že ženám pod 40 let by měly být nabídnuty všechny tři cykly, ve Walesu jsou párům nabízeny pouze dva a v Severním Irsku jeden.
Na plné hrazení léčby neplodnosti zkrátka Británie nemá a tamní Národní zdravotní služba sama přiznává, že nemá omezené zdroje. Spolupředsedkyně Národní zdravotní služby Amanda Doyle však přiznává, že se snaží dát lidem to, co potřebují, včetně léčby neplodnosti. To ale vždy není možné.
"Národní zdravotní služba nemá bohužel neomezené zdroje a finanční zajištění, aby pacienti získali co nejlepší možnou péči, je jedním z největších problémů," uvedla podle serveru.
Související
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Epsteinovy spisy lámou Starmerovi vaz. Spasí ho jen zázrak, tvrdí poslanci
Velká Británie , ženy , neplodnost
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
před 1 hodinou
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
před 1 hodinou
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
před 2 hodinami
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
před 2 hodinami
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 3 hodinami
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 4 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 5 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 5 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 6 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 7 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 7 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 9 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
Česko se s Janou Brejchovou rozloučilo již bezprostředně poté, co v pátek večer vyšlo najevo, že ve věku 86 let zemřela. Veřejnost ale očekává, že se ještě uskuteční smuteční obřad. Ve věci se dokonce chopila iniciativy vláda.
Zdroj: Jan Hrabě