Oslo/Brusel - Krajský soud v Oslo odmítl řešit odvoláním Evy Michalákové, která žádala přezkoumání rozhodnutí, kterým jí Norsko zbavilo rodičovských práv na své dva syny. Její právník Pavel Hasenkopf ale v kauze nekončí a tvrdí, že Norové jsou nemocná společnost.
Eva Michaláková se dál snaží dosáhnout vrácení dětí do své péče. Před podáním žaloby k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku proto rodina ještě podá dovolání k norskému nejvyššímu soudu. Chystá i další právní kroky v Norsku i v ČR.
„V tuto chvíli chystáme překlad a chceme se detailně seznámit s argumentací soudu. Podle všeho se soud ale zcela ztotožnil s červnovým rozhodnutím okresního soudu. Vyjádření České republiky upozorňující na zjevné porušení práv rodiny shodil ze stolu," uvedl k rozhodnutí právník Pavel Hasenkopf v zprávě, kterou má server EuroZprávy.cz k dispozici.
„Norsko je pyšné na údajně mimořádně vysokou úroveň ochrany dětí v Norsku, případ dětí Michalákových je ale dokladem pravého opaku. Ukazuje na zcela zásadní systémové nedostatky v této oblasti. Norská společnost je velmi vážně nemocná, pokud nesnese a trestá kritiku vad svého systému. A pokud jí přijde normální zbavit matku rodičovských práv za to, že se nechce smířit se ztrátou svých dětí a nemlčí o bezpráví, kterého se na její rodině norský stát dopustil," dodává Hasenkopf.
Psali jsme: Norský soud zamítl odvolání Michalákové. Své syny zpět nedostane Jediný, kdo se postavil za Čechy, je Zeman. Máme reakci z vysokých míst: Ministry nezajímáme, Michaláková má pořád šanci uspět„O aktuálním rozhodnutí budu okamžitě informovat prezidenta republiky i předsedu vlády. Proces v Norsku bohužel běží přesně podle očekávání a je výsměchem rodině i českému státu. Ten rodinu do tohoto procesu dotlačil a odmítl rodině poskytnout diplomatickou ochranu," dodala poslankyně a členka Petičního výboru na pomoc rodině Jitka Chalánková.
"Nyní se otevírá paní Michalákové možnost domáhat se svých práv u nejvyššího soudu v Norsku, případně poté u Evropského soudu pro lidská práva a tam věřím, že uspěje," uvedl k rozsudku pro EuroZprávy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský.
Související
Klausův právník udeřil na Prymulu: Děláte si pr..? To je trestný čin
Lidé jsou zbyteční, zlikvidovat, a důchodci... Kvůli ekologii padla silná slova
Pavel Hasenkopf , Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku) , Jitka Chalánková (TOP09)
Aktuálně se děje
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
včera
Odchod Spojených arabských emirátů z OPEC otřásl světem. Proč je tak významný?
včera
Estonsko chce, aby Evropská unie zakázala vstup ruským vojákům
včera
Ruská přehlídka ke Dni vítězství bude poprvé po 20 letech bez vojenské techniky. Důvod ministerstvo tají
včera
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
Vzpomínky na pád banky Lehman Brothers v září 2008 jsou pro mnohé stále živé. Bobby Seagull tehdy pracoval jako obchodník v londýnském Canary Wharf a do kanceláře dorazil před šestou ráno naposledy. Ačkoliv zprávy z Ameriky věštily bankrot, zaměstnanci v Británii netušili, co to pro ně znamená. V kancelářích zavládl chaos a někteří lidé si začali brát obrazy ze stěn jako náhradu za dlužné akcie.
Zdroj: Libor Novák