Francouzský ministr vnitra rezignoval kvůli zaměstnávání příbuzných, jeho dcery si měly vydělat až 55 tisíc eur

Paříž – Ve francouzské vládě došlo k výměně na postu ministra vnitra. Dosavadní šéf rezortu Bruno Le Roux dnes odstoupil poté, co finanční prokuratura začala vyšetřovat obvinění, že zaměstnával své děti. Na postu ho již nahradil Matthias Fekl.

O výměně informovala tamní média s odvoláním na prezidentský palác. Skandál je pro vládní Socialistickou stranu nemilou událostí vzhledem k tomu, že za měsíc se konají prezidentské a za tři měsíce parlamentní volby.

Bruno Le Roux čelil podezření, že ještě jako řadový poslanec zaměstnával své dcery během letních prázdnin jako parlamentní asistentky. Kvůli problému byl na dnešek pozván k premiérovi Bernardu Cazeneuveovi, což hned vyvolalo spekulace, že bude odvolán.

List Quotidien uvedl, že dcery současného socialistického ministra vnitra pracovaly pro svého otce už v době, kdy ještě navštěvovaly gymnázium i později během studia na vysoké škole. Pracovní smlouvy dostávaly na dobu prázdnin a studijního volna a to už od věku 15 respektive 16 let. Přijít si tak měly až na 55.000 eur (1,5 milionu Kč).

Podobná aféra se zaměstnáváním rodinných příslušníků postihla také konzervativního prezidentského kandidáta Françoise Fillona. Zaměstnávání rodinných příslušníků jako parlamentních asistentů je ve Francii legální, v souvislosti s Fillonovou kauzou se ale tato praxe stává stále častěji terčem kritiky. Fillon čelí obvinění v rámci zkoumání údajně neoprávněných příjmů jeho manželky a dětí ze zpronevěry veřejných financí.

Související

Francouzské námořnictvo

Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení

V březnu 2026 stanul francouzský prezident Emmanuel Macron na pobřeží Bretaně před jadernou ponorkou, aby pronesl projev, který se zapíše do dějin jako konec jedné éry strategické nejednoznačnosti. Macron oznámil, že Francie hodlá přetvořit svůj jaderný arzenál v ústřední pilíř evropské bezpečnosti. Toto rozhodnutí reaguje na posun americké pozornosti směrem k Asii a na masivní rozšiřování jaderných kapacit Ruska a Číny.
Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá

Francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil zásadní obrat v jaderné politice země. V ostře sledovaném projevu na námořní základně Île Longue u Brestu oznámil, že Francie navýší svůj jaderný arzenál a rozšíří svou odstrašující strategii tak, aby kryla i další evropské spojence. Tento krok je přímou reakcí na rostoucí nestabilitu ve světě a hrozby plynoucí především z agresivní politiky Ruska.

Více souvisejících

Francie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Tanker, ilustrační fotografie.

Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu

Česko je mezi zeměmi, které chtějí zajišťovat bezpečnost tankerů v Hormuzském průlivu, jímž proudí do světa cenná ropa. Vyplývá to z informací zahraničních médií. Washington ostatně naznačil, že o zajištění bezpečného lodního provozu v průlivu by se měly starat státy, které ho využívají. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

včera

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

včera

včera

včera

včera

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

včera

včera

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

včera

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy

Dánsko se reálně připravovalo na možnou americkou invazi do Grónska. Vojáci, které Kodaň v lednu vyslala na ostrov, byli připraveni poškodit klíčové letištní dráhy. Tvrdí to dánský veřejnoprávní vysílatel DR, upozornila britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy