Tajemná obec v Pyrenejích: Našly se u Rennes-le-Château zápisky boha Thovta nebo Svatý grál?

MAGAZÍN - Francouzskou obec Rennes-le-Château v Pyrenejích obklopuje řada tajuplných pověstí. Nachází se ve vzdálenosti 40 km od středověkého města Carcassonne a před mnoha staletími byla známá jako Rhedae. Koncem 19. a začátkem 20. století Rennes-le-Château zažilo nebývalý rozkvět, jehož financování zůstává dodnes záhadou.

V 17. století žil v obci Rennes-le-Château jistý pastevec, kterému se jednoho dne ztratila ovce. Po dlouhém hledání ji údajně nalezl uvězněnou v nevelkém příkopu. Když slezl k ní dolů, všiml si vchodu do jeskyně, v níž našel několik koster a truhly plné zlata. Něco z pokladu si vzal s sebou a vrátil se do vesnice. Nikdo ale jeho vyprávění o původu zlata neuvěřil a odsoudili ho jako zloděje. To je jen jeden z příběhů o Rennes-le-Château, jež lze nalézt na stránkách gralssuche.org.

Roku 1885 byl do výše zmíněné obce povolán kněz Bérenger Saunière. Místní kostel tehdy nutně vyžadoval opravy, s nimiž Saunière začal, přestože na ně ze začátku neměl dostatek prostředků. V průběhu stavebních prací došlo k odklopení kamenné podlahové desky z 8. století n. l., na jejíž spodní straně byli vyobrazeni dva rytíři, pečeť Templářského řádu. Deska zakrývala vchod do podzemní krypty, ve které se prý nacházela nádoba s kousky zlata, jíž tam ukryl předchůdce Saunièra, Curé Antoine Bigou, v roce 1792. 

Dnes již bohužel nevíme, jestli se krypta pod kostelem doopravdy nachází. Ve vesnici i okolí je zakázáno kopání kvůli hledačům pokladů, kteří se do oblasti sjížděli. 

Odhalil Saunière tajemství? 

Bérenger Saunière při dalších opravách objevil pod oltářem čtyři středověké pergameny psané francouzsky a latinsky. V Paříži si je nechal přeložit a ověřit jejich pravost. Posléze si v Louvru zakoupil kopii třech starobylých obrazů, jež zachycují vesnici Rennes-le-Château. Na základě těchto indicií pak podle některých domněnek nalezl v jednom z místních hrobů poklad. 

Kněz znenadání přišel k velkému jmění, o jehož původu se dosud vedou spekulace. Místní kostel byl díky Saunièrovi opraven mnohem důkladněji a kompletněji, než se původně zamýšlelo. Další prostředky kněz využil ke zkrášlení okolí kostela, výstavbě věže s knihovnou a vybudování zahrady s exotickými květinami. Nakonec zbylo dost peněz i na nákupy pozemků a postavení nové příjezdové cesty do vesnice.

Co mohl Bérenger Saunière najít? To dodnes zaměstnává mysl řady lidí. Byl to poklad Merovejců, Templářského řádu, ze Šalamounova chrámu či svatý grál?

Hrob Ježíše nebo kámen mudrců?

Saunière několika svým přátelům daroval předměty ze 6. a 7. století n. l., například poháry a mince. Tlak franských kmenů tehdy vytlačil Vizigóty z dnešního území Francie na jih, do jejich hlavního města Rhedae, jak se dříve nazývala obec Rennes-le-Château. Možná jen shoda jmen a možná také ne. Schovali tam Vizigótové své poklady předtím, než byli nuceni dále ustoupit do okolí dnešního Toleda ve Španělsku?

Podle jiné teorie poklad ukrýval dokument zpochybňující biblická evangelia. Ježíš podle něj nezemřel na kříži, ale nikým nepoznán odešel do Francie a celý život prožil nedaleko Rennes-le-Château. Za ženu si vzal Máří Magdalenu a měl s ní dítě. Někteří lidé se domnívají, že je v okolí vesnice pohřben.

Nejodvážnější teorie o podobě pokladu představují kámen mudrců, hvězdná brána nebo smaragdové destičky egyptského boha Thovta. Smaragdové destičky dohromady prý tvoří teserakt, čtyřrozměrnou podobu krychle, na kterých jsou zaznamenány Thovtem sepsané filozofické texty.

Související

Více souvisejících

Francie zajímavosti Carcassonne křesťanství Rennes-le-Château

Aktuálně se děje

včera

Portugalsko porazilo Česko 2:1

EURO 2024: Provod poslal Čechy senzačně do vedení, Portugalci s pomocí Hranáče ale duel otočili

První kolo základních skupin zakončili vzájemný duelem v rámci skupiny F fotbalisté Portugalska a Česka. Svěřenci kouče Ivana Haška poznali skutečnou kvalitu jednoho z největších favoritů na celkové vítězství na Euru. Zvláště v prvním poločase se Češi k ničemu pořádnému nedostali a pro českého diváka mohl být takovýto obrázek hry až utrpením. Češi mohli děkovat brankáři Jindřichu Staňkovi za to, že první půle skončila bez branek. O to větší překvapení pro všechny byla 63. minuta, kdy z jediné střely na branku, ale za to parádní zpoza šestnáctky skóroval Provod. V tu chvíli možná čeští fanoušci v koutku duše věřili, že by z toho mohl být senzační bodový zisk a to i poté, co si dal vlastní gól Hranáč. Hru českého týmu trošku oživila i střídání, ale nakonec střídání vyšlo na portugalské straně. V závěru totiž otočil stav na 2:1 střídající Conceicao. 

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

včera

Anouk Aimée

Ve věku 92 let zemřela Anouk Aimée, legenda francouzského filmu

Ve věku 92 let zemřela v úterý v Paříži francouzská herečka Anouk Aimée, známá především svou rolí ve filmu "Muž a žena" od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, kde hrála po boku Jeana-Louise Trintignanta. Zprávu o její smrti oznámila její dcera Manuela Papatakisová na Instagramu.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína se ostře ohradila proti kritice Stoltenberga

Čína v úterý ostře reagovala na prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ji obvinil z podpory Ruska a z eskalace války na Ukrajině. Peking vyzval NATO, aby se zaměřila na sebereflexi namísto útoků a očerňování. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rutte má zelenou. Na cestě do vedení NATO ho podpořilo Slovensko i Orbán

Maďarsko je ochotno podpořit kandidaturu Marka Rutteho na pozici generálního tajemníka NATO, uvedl v úterý maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X. Odcházející nizozemský premiér Mark Rutte se setkal s Viktorem Orbánem na okraj neformálního summitu lídrů členských zemí EU v Bruselu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

včera

včera

Ukrajina míří k masivnímu blackoutu. Lidé budou bez elektřiny polovinu dne, varují energetici

Ukrajinci se budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek elektřiny způsobené systematickými útoky ruských sil na energetickou infrastrukturu země. V ukrajinské státní televizi uvedl ředitel společnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy