Paříž - Stovky mladých demonstrantů se dnes večer na vyhlašování výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb sešly v Paříži na náměstí Bastily. Zjevně krajně levicově orientovaní protestující a antifašisté hodlají uspořádat "noc barikád". Propukly potyčky s policií, informovala televize BFM TV. Podle agentury AFP byly tři osoby zadrženy.
Po oznámení prvních odhadů výsledků voleb po 20:00 SELČ se zhruba 300 demonstrantů shromáždilo před Bastilou. Povolány byly početné pořádkové síly, které preventivně zastavily provoz kolem kruhového objezdu před budovou slavné opery Bastille. Protestující prostor obsadili a házeli zápalné láhve a petardy.
Napětí kolem 20:30 prudce vzrostlo, když se těžkooděnci pokoušeli vyklidit schodiště před operní budovou. To už bylo jasné, že do druhého kola voleb postoupil centrista Emmanuel Macron a kandidátka krajní pravice Marine Le Penová.
Jeden z organizátorů do tlampače vyzval celý svět k demonstraci "proti Marine a proti Macronovi". "Ať bude výsledek (voleb) jakýkoli, my ho neuznáme," prohlásil jiný účastník protestu.
Někteří protestující byli zakuklení a oděni do černého. Podle informací DPA měli někteří lidé po použití slzného plynu opuchlé oči. Demonstranti poničili také několik autobusových zastávek a převraceli popelnice.
Související
Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 1 hodinou
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 3 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
včera
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
včera
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
6. srpna 2026 22:01
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
6. srpna 2026 20:10
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
6. srpna 2026 18:56
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
Česko se v pátek - tedy již zítra - rozloučí s Milanem Knížákem. Rodina zesnulého umělce obdržela během náročného období alespoň jednu dobrou zprávu. Jeden z pražských obvodních soudů Knížáka definitivně rehabilitoval za vazební stíhání v dobách komunistického režimu.
Zdroj: Jan Hrabě