Manchester - Britská policie v souvislosti s teroristickým útokem v Manchesteru zadržela dalšího člověka. Je jím 23letý muž, který byl dopaden v jihoanglickém městě Shoreham-by-Sea. Ve vazbě je momentálně 14 lidí.
Policie k nynějšímu zátahu uvedla, že muž je podezřelý z trestných činů, které jsou v rozporu s protiteroristickým zákonem. Od atentátu, který se stal před týdnem v pondělí po hudebním koncertě, policie zadržela celkem 16 lidí, dva z nich ale později bez obvinění propustila.
Podle neupřesněného zdroje, který citovala agentura Reuters, byl atentátní Salmon Abedi mezi 20.000 lidmi, o nichž MI5 věděla, ale nikoli mezi 3000 osobami, které aktivně sledovala.
BBC dnes napsala, že MI5 byla třikrát upozorněna na to, že Abedi má extremistické názory. MI5 podle serveru nyní zahájí vyšetřování toho, jak po těchto varováních postupovala. "Vyšetřování (uvnitř MI5) se bude snažit zjistit, zda z toho, jak tajné služby zacházely s informacemi o Abedim, plyne nějaké poučení," řekl Reuters její zdroj.
Britská média se dnes pozastavovala nad skutečností, že britské úřady využily v uplynulých dvou letech pouze v jediném případě možnosti dočasně zakázat britským občanům účastnícím se teroristických operací v zahraničí návrat do vlasti. Ministryně vnitra Amber Ruddová opatření, které platí od roku 2015, hájila. "Neznamená to, že by tajným službám nebo policii k ničemu nebylo. Vůbec není zbytečné," řekla.
Abedi se narodil v Manchesteru libyjským rodičům. Podle BBC News volali dva lidé, kteří ho znali v době jeho studií, kvůli jeho radikálním postojům na protiterostickou horkou linku.
Související
Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5
Britská MI5 nevyužila příležitost, aby zabránila atentátu v Manchesteru
výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017) , Velká Británie , MI5 , Salman Abedi (útočník z Manchesteru)
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 46 minutami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 1 hodinou
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 1 hodinou
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 2 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 2 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 2 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 3 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 4 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 5 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 6 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 6 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 7 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 8 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 9 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 10 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Zdroj: Jan Hrabě