Řím - Přinejmenším dvě oběti a 39 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které zasáhlo v pondělí večer jihoitalský ostrov Ischia. S odvoláním na úřady o tom dnes informoval list Corriere della Sera, podle kterého by mohla bilance obětí ještě narůst. Několik lidí je stále pod troskami. V důsledku otřesů o síle čtyři stupně se především v severní části ostrova nedaleko Neapole zřítilo několik domů i část kostela.
Podle italských seismologů se ostrov Ischia začal třást krátce před 21:00 SELČ. Ohnisko leželo v hloubce deseti kilometrů. Řada místních obyvatel i turistů v panice vyběhla do ulic, napsala agentura AP. Na mnoha místech jsou přerušeny dodávky elektřiny.
Podle agentury Reuters se zřítilo několik budov včetně části kostela ve města Casamicciola Terme na severu ostrova.
"Bylo to velmi silné a děsivé. Slyšela jsem, že zemřeli lidé," řekla agentuře DPA zastupitelka města Casamicciola Terme Donatella Migliacciová. Italské úřady vyslaly k ostrovu několik trajektů, které by měly evakuovat část lidí na pevninu.
Italská média po celou noc sledovala osud rodiny z jednoho ze zřícených domů. Matce se podařilo z domu uniknout, otce vyprostili zakrátko záchranáři. Kolem 4:00 SELČ se jim pak podařilo z trosek dostat i jednoho ze tří jejich synů - sedmiměsíčního Pasqualeho. Dva jeho malí bratři jsou stále pod troskami, se záchranáři ale komunikují.
Zemětřesení na ostrově Ischia si vyžádalo nejméně dvě oběti
List Corriere della Sera uvedl, že právě padající trosky z kostela zabily starší ženu. Druhou obětí je žena, jejíž tělo záchranáři vyprostili během noci zpod trosek. Zranění utrpělo přinejmenším 25 osob, z toho dvě osoby vážná.
Zemětřesení, jehož epicentrum leželo jihozápadně od ostrova a ohnisko v hloubce asi deseti kilometrů, ostrovem Ischia otřáslo v pondělí krátce před 21:00 SELČ. Italští seismologové původně uvedli, že mělo sílu 3,6 stupně, později údaj ale zvýšili na čtyři stupně. Podle americké seismologické služby USGS otřáslo ostrovem zemětřesení dokonce o síle 4,3 stupně.
Řada místních obyvatel i turistů při otřesech v panice vyběhla do ulic, napsala agentura AP. Na mnoha místech jsou přerušeny dodávky elektřiny. Úřady evakuovaly také nemocnici na severním pobřeží. Zemětřesení udeřilo na vrcholu turistické sezony, poznamenala agentura Reuters.
"Čeští turisté jsou tam v pořádku. Nikomu se nic nestalo," řekla ČTK dnes ráno mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Bližší informace o situaci v oblasti postižené zemětřesením ale zatím neměla.
Itálie leží v seismicky aktivní oblasti. Ve čtvrtek uplyne přesně rok od okamžiku, kdy silné zemětřesení zasáhlo regiony ve střední Itálii. Země se znovu třásla ještě týž rok v říjnu a pak znovu letos v lednu. Srpnové otřesy si vyžádaly téměř 300 obětí. Všechna zemětřesení napáchala značné materiální škody a poškodila kulturní památky.
Související
Drama po otřesech na Ischii: Záchranáři vyprostili ze sutin domu i třetího z bratrů
Na Ischii tráví dovolenou 400 Čechů. Někteří po zemětřesení spali před hotelem
zemětřesení na ostrově Ischia (Itálie 21.8.2017) , Zemětřesení Itálie , Zemětřesení , češi
Aktuálně se děje
před 5 minutami
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
před 50 minutami
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
před 1 hodinou
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
před 2 hodinami
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
před 3 hodinami
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
Aktualizováno před 3 hodinami
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži. Naposledy byl viděn v Brandýse nad Labem
před 4 hodinami
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
před 4 hodinami
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
před 4 hodinami
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
před 6 hodinami
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra.
Zdroj: Lucie Podzimková