Helsinky - Maročan, který je podezřelý z útoku nožem ve finském městě Turku, se chtěl dle svědectví svých spolubydlících z ubytovny připojit k Islámskému státu (IS). Kolem věku a jména mladíka se objevily nejasnosti.
Finská policie dnes uvedla, že si není jistá, zda Abdarrahmán Maškáh je jeho skutečné jméno. "Máme důvody domnívat se, že tento muž při příchodu do naší země (v roce 2016) poskytl úřadům falešné informace," řekl dnes šéf vyšetřovatelů Markus Laine.
Server YLE napsal, že Maročan při vstupu do Finska uvedl, že se jmenuje Abdarrahmán Maškáh a že je mu 17 let. První půlrok strávil v ubytovně pro mladistvé, poté byl přestěhován do centra pro dospělé žadatele o azyl.
V ubytovně se ale sám chlubil, že úřadům nepodal pravdivé informace. Podle zdrojů YLE by mladíkovi, který v Turku zabil dvě ženy a osm lidí zranil, mohlo být v současnosti již přes 20 let. Německá média v úterý napsala, že Maškáh pobýval před příchodem do Finska v Německu pod různými identitami.
Ve Finsku byl od prosince 2016 v centru pro přijímání uprchlíků v Pansiu na předměstí Turku. Lidé z ubytovny si všimli jeho radikálních názorů. Údajně se zajímal o to, jakým způsobem se lze připojit k Islámskému státu, a na telefonu poslouchal - kromě hiphopu - kázání radikálních islámských duchovních. O Finech prý často mluvil jako o "bezvěrcích".
Hodně času trávil Maškáh ve Finsku se skupinou dalších asi pěti Maročanů. Právě tyto muže také finská policie podezírá z podílu na útoku v Turku a čtyři z nich již dříve zadržela.
Finská policie dnes také oznámila, že v souvislosti s útokem v Turku zatkla další dva podezřelé muže. Oba jsou podezřelí z přípravy teroristického činu, uvedla agentura DPA. Zadržení podle agentury Reuters jednou vypověděli, že pocházejí z Alžírska, a podruhé, že z Maroka.
Související
Za teror ve finském Turku doživotí. Samozvaný voják IS ubodal dvě ženy
Finsko soudí marockého teroristu, ubodal dva lidi v Turku
Útok ve finském Turku: Muž pobodal několik lidí (18. srpna 2017) , Abdarrahmán Maškáh (terorista z Turku) , Islámský stát (IS) , Finsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
před 2 hodinami
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
před 4 hodinami
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno před 4 hodinami
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
před 5 hodinami
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
před 6 hodinami
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
před 8 hodinami
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
před 8 hodinami
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
před 9 hodinami
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
před 10 hodinami
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
před 11 hodinami
Pravda o íránské odvetě. Američané utrpěli škody za stamiliony dolarů
před 12 hodinami
Doma zanechal dopis. Pátrání po muži z Bohutína má špatný konec
před 12 hodinami
Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 13 hodinami
Jsme blízko splnění cílů operace, tvrdí Trump. Hormuzský průliv mají chránit jiní
před 14 hodinami
Minář opět zlákal slavné osobnosti. Lidé se na Letné sejdou odpoledne
před 15 hodinami
Počasí slibuje zajímavou situaci. Do Česka by ještě mohla nakouknout zima
včera
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
včera
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
včera
Začne další dlouhá výluka. Tramvaje nebudou jezdit u Pražského hradu
včera
Pavel chce počkat na závěry vyšetřování podezřelého požáru v Pardubicích
Prezident Petr Pavel se v pátek vpodvečer poprvé vyjádřil k probíhajícímu vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie prověřuje událost pro podezření z terorismu. Pavel chce vyčkat na závěry policejního šetření.
Zdroj: Jan Hrabě