Barcelona – Španělští politici se neshodují v názoru na záměr španělské vlády omezit autonomii Katalánska. Část tvrdí, že je vláda v právu, protože musí respektovat ústavu. Podle jiných Madrid nemá právo ústavní článek o omezení autonomie aplikovat, protože Katalánsko nezávislost nevyhlásilo. Někteří politici navrhují jako nejlepší řešení předčasné volby v Katalánsku.
S prohlášením se dnes na vládu v Madridu obrátil baskický premiér Iňigo Urkullu, podle něhož Katalánsko nezávislost nevyhlásilo, a proto by neměl Madrid aplikovat článek 155. Ten umožňuje převzít kontrolu nad autonomním regionem Španělska, když je tam porušována španělská ústava. Urkullu vyzval k uvolnění napětí a k dialogu.
Oznámení španělské vlády o záměru zahájit v sobotu kroky k převzetí autonomie Katalánska naopak hájil jeden z šéfů vládní Lidové strany (PP) Fernando Martínez-Maíllo. Podle něj španělská vláda už musí začít jednat. „Za aplikaci článku 155 je zodpovědný katalánský premiér (Carles) Puigdemont, pan (Oriol) Junqueras (místopředseda katalánské vlády) a spol. Vláda jen koná svou povinnost," prohlásil.
Avizovaný krok s výhradami podporují také opoziční socialisté (PSOE), kteří jsou druhou nejsilnější formací v Senátu, jenž musí případné omezení autonomie schválit. Podle tajemníka PSOE Josého Ábalose je potřeba přijmout „velmi, velmi omezená opatření" na „nejkratší možnou dobu", dokud se situace nevrátí k normálu. Třetí muž v hierarchii socialistů zároveň odmítl dialog nabízený katalánským premiérem Carlesem Puigdemontem, o územní celistvosti Španělska podle něj totiž nelze vyjednávat.
Proti omezení autonomie Katalánska se dnes vyjádřil šéf další španělské levicové strany Podemos Pablo Iglesias, který již poněkolikáté vyzval PSOE, aby s jeho stranou a menšími formacemi v parlamentu zformovala většinu a vedla zemi ke kompromisnějším vyjednáváním s katalánským vedením. „Nelíbí se nám vyhrožování nezávislostí, ale aplikace článku 155 je jen přilévání oleje do ohně," řekl dnes Iglesias.
Předseda liberální strany Ciudadanos Albert Rivera vyzval k vyhlášení předčasných voleb v Katalánsku. Řekl, že Rajoy nemá přistoupit na „vydírání" katalánského premiéra a má vyhlásit regionální volby. To by ale mohl udělat až po převzetí autonomie, nyní může volby do katalánského parlamentu vyhlásit jen tamní premiér.
Puigdemont dnes v dopise španělskému premiérovi opět vyzval Madrid k dialogu, zároveň ale pohrozil, že katalánský parlament vyhlásí nezávislost. Učiní tak podle Puigdemonta v případě, že španělská vláda bude bránit dialogu a bude pokračovat v "represích". V dopise Puigdemont mimo jiné připomněl zatčení dvou separatistických vůdců z tohoto týdne.
Katalánská krajně levicová Kandidátka lidové jednoty (CUP) v reakci na dnešní oznámení španělské vlády vyzvala vládní koalici Společně pro ano (JXSí), aby svolala hlasování o nezávislosti na co nejbližší termín. Umírněnější separatisté z JXSí, jejichž menšinová vláda stojí na podpoře CUP, však podle listu La Vanguardia odmítli a hodlají počkat na sobotní rozhodnutí premiéra Rajoye.
Související
Ve Španělsku se srazily rychlovlaky převážející stovky lidí. Nejméně 39 mrtvých a sto zraněných
Sánchez pod palbou kritiky: Španělsko se vyhýbá obranným závazkům NATO i podpoře Ukrajiny
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Nebezpečné počasí hrozí na větším území. Meteorologové podruhé upřesnili varování
před 1 hodinou
Babiš na sněmu nastínil plán ANO pro prezidentskou volbu. Překvapil omluvou
před 2 hodinami
USA zasáhne nebezpečná zimní bouře. Berte ji vážně, apelují meteorologové
před 2 hodinami
Zemřel vzpěrač Ota Zaremba, olympijský vítěz z Moskvy
před 3 hodinami
Počasí aktuálně: Ledovka na Moravě trvá, platí i výstraha kvůli smogu
před 4 hodinami
V Praze začala velká tramvajová výluka. Dopravce zavádí náhradní dopravu
před 5 hodinami
Pavel připustil, že bude uvažovat o další prezidentské kandidatuře
před 6 hodinami
Počasí příští týden: Silné mrazy skončí, místo toho se vrátí sníh
včera
Na kancelář Ivana Bartoše zaútočil sekerou neznámý útočník
včera
Íránci režim kritizují za neschopnost ochránit obyvatelstvo. Celá situace se může změnit v krvavou lázeň, varuje Taterová
včera
Trump opět posunul hranice. Nová pravomoc agentů ICE děsí veřejnost, kdykoli mohou přijít ke komukoli domů
včera
K dosažení míru zbývá vyřešit zásadní bod. Proč je Donbas pro Rusko i Ukrajinu tak důležitý?
včera
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
včera
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
včera
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
včera
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
včera
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
včera
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
včera
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
včera
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
Ledovka způsobila v pátek ráno a dopoledne velké problémy v automobilové dopravě. Dálnici D1 uzavřela hromadná nehoda nejméně dvou desítek vozidel. V Jihomoravském kraji byl dokonce vyhlášen traumaplán.
Zdroj: Jan Hrabě