Londýn - Tři muži podezřelí z terorismu dnes stanuli před londýnským soudem, přičemž jeden z nich údajně chystal atentát na britskou premiérku Theresu Mayovou.
Další z obžalovaných podle vyšetřovatelů v šifrované komunikaci sdílel s potenciálními pachateli útoků informace o možných obětech atentátů, mezi nimiž byl údajně také čtyřletý princ George, syn prince Williama a vévodkyně Kate.
Všichni tři souzení mají britské občanství a po dnešním stání zůstávají ve vazbě. Pokračování procesu je plánováno na 20. prosince u londýnského trestního soudu Old Bailey, napsala zpravodajská společnost BBC.
Z přípravy atentátu na britskou premiérku je obžalován 20letý Naa'imur Zakariyah Rahman ze severního Londýna. Podle prokurátora Marka Carrola chtěl mladík v Downing Street odpálit podomácku vyrobenou bombu a následně na Mayovou zaútočit s nožem a pásem výbušnin.
Rahman také údajně pomáhal dalšímu z obžalovaných, 21letému Mohammadu Aqibu Imranovi z Birminghamu, v přípravě teroristických činů. Oba byly zatčeni londýnskou Metropolitní policií 28. listopadu v rozmezí 90 minut. Vyšetřovatelé mají za to, že Imran shromažďoval peníze, snažil se získat falešný pas a seznamoval se s extremistickými myšlenkami s cílem vycestovat do Libye a posléze se přidat k bojovníkům tzv. Islámského státu.
Související
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Revolta proti Andrewovi pokračuje. Severní Irové učinili zásadní rozhodnutí
Velká Británie , útok , Princ George z Cambridge (George Alexander Louis)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 54 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 1 hodinou
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 2 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Indie, kde se má setkat s premiérem Narendrou Modim a zúčastnit se každoročního summitu obou zemí. Očekává se, že Dillí a Moskva podepíšou řadu dohod, a to jen několik měsíců poté, co Spojené státy zvýšily tlak na Indii, aby přestala nakupovat ruskou ropu. Návštěva se koná také v době, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vede sérii rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou ve snaze ukončit válku. Indie a Rusko jsou si blízkými spojenci po celá desetiletí a Putin s Modim udržují vřelý vztah.
Zdroj: Libor Novák