Milán - Předseda italské krajně pravicové strany Liga (dříve Liga severu) Matteo Salvini tvrdí, že je jediným možným kandidátem na premiéra v rámci středopravé koalice, která vyhrála nedělní parlamentní volby v zemi. Liga vyšla z hlasování překvapivě jako nejsilnější strana v koalici.
Salvini podle agentury Reuters vyloučil, že by mohl ustoupit ve prospěch kandidáta, který by byl schopen získat širší podporu v parlamentu. Evropské unii pak vzkázal, aby z jeho euroskeptické strany neměla obavy.
"Měla by mít Evropa strach? Ne. To Italové měli strach z Evropy v uplynulých letech, a my půjdeme do Evropy, abychom změnili pravidla, která Italy ožebračila," řekl Salvini, kterého citovala agentura ANSA.
Za opoziční středopravou koalicí, jejímž členem je také strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, těsně skončilo protestní populistické Hnutí pěti hvězd (M5S). Žádná z politických sil ale nepřekročila hranici 40 procent potřebnou k pohodlnému sestavení vlády a jedna či druhá bude muset s potenciálními partnery vyjednávat.
Berlusconi se dnes nechal slyšet, že Salvinimu sice úspěch přeje, ale že "nesporným" šéfem koalice a garantem její soudržnosti je on sám. Koalice by podle něj měla dostat mandát k sestavení vlády a on by měl být koordinátorem.
Sám se však premiérem stát nemůže, protože v roce 2013 byl pravomocně odsouzen za daňové úniky a šest let nemůže vykonávat žádnou veřejnou funkci. Berlusconi k tomu dnes řekl, že tento fakt jeho stranu znevýhodnil a bez toho "by všechno bylo jinak".
Claudio Borghi z Ligy dnes uvedl, že Salvini nevylučuje, že by strana mohla vládnout s Hnutím pěti hvězd. Nejpravděpodobnější variantou je ale podle něj spojení M5S s dosavadní vládní Demokratickou stranou (PD), která byla ve volbách poražena.
Šéf PD Matteo Renzi, který v pondělí na svou funkci rezignoval, řekl, že jeho levicová strana půjde do opozice a nebude se podílet na vládě s Ligou nebo M5S. Za toto prohlášení jej ale kritizovali mnozí čelní představitelé strany s tím, že se Renzi pokouší rozhodovat o budoucím směřování strany.
Dosud vládnoucí demokraté se spojenci obdrželi jen něco přes pětinu odevzdaných hlasů. Renzi stranu povede až do jejího sjezdu. Ten by se měl uskutečnit po prvním zasedání nově zvoleného parlamentu.
Agentura ANSA dnes poznamenala, že Itálie bude mít svého prvního černošského senátora, zvoleného za Ligu. Bude jím dvaašedesátiletý Toni Iwobi, který pochází z Nigérie a v Itálii žije 38 let. Má zkušenosti z komunální politiky a pravidelně vystupuje v italské televizi. Ve straně má na starosti migraci a bezpečnostní politiku. Vedl také protiimigrační kampaň Ligy, která měla heslo "konec invazi".
Související
Patrioti získali Le Penovou i Salviniho, budou třetí největší frakcí
Meloniová je po úspěchu „královnou EP“. Může diktovat úspěch či neúspěch krajní pravice i Leyenové
Liga Severu (Itálie) , Itálie , Silvio Berlusconi , Matteo Salvini (Liga severu)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 2 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 3 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 4 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 5 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 6 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 7 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 9 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
Americký prezident Donald Trump nařídil útok proti islámským teroristům v Nigérii, kterým již dříve pohrozil odvetou za vraždění křesťanů v této africké zemi. Nigerijští představitelé potvrdili, že na koordinaci úderů spolupracovali s Washingtonem.
Zdroj: Lucie Podzimková