Ve Francii byl obžalován přítel útočníka z minulého týdne

Paříž - Blízký přítel mladíka, který minulou sobotu večer v centru Paříže nožem zabil jednoho člověka a pět dalších zranil, byl obžalován ze spolupráce s teroristy s cílem plánovat útoky. Dvacetiletý Abdul Hakim A. je Francouz narozený v Čečensku, zadržen byl v neděli ve Štrasburku a je ve vazbě. V souvislosti se sobotním útokem byly v okolí Paříže ve čtvrtek rovněž zadrženy dvě ženy, uvedl bez bližších podrobností prokurátor François Molins. Informovala o tom agentura AP.

Sobotní útok v centru Paříže spáchal dvacetiletý Chasan Azimov, kterého zastřelila policie, když se k ní přibližoval se slovy "střílejte". Narodil se v Čečensku a měl podle Molinse francouzské a ruské občanství.

Agentura Amak, která je propagandistickým nástrojem teroristické organizace Islámský stát (IS) po incidentu zveřejnila video útočníka, v němž vyzývá muslimy v Evropě, aby se postavili bezvěrcům, pokud nemohou podpořit IS přímo v Iráku a Sýrii.

Azimov i Hakim A. byli podle Molinse na seznamu lidí, u kterých hrozila radikalizace.

Hakim A. policii tvrdil, že svého kamaráda několik měsíců neviděl. Zadržen byl ve Štrasburku, kde dříve Azimov bydlel.

Podle Molinse byl Hakim A. zadržen v souvislosti s tím, že si v loni v lednu v Paříži vzal za manželku ženu, která poté odjela do Sýrie. Do Paříže s ním tehdy jel Azimov. Molins rovněž uvedl, že Hakim A. často využíval šifrované komunikační služby, a to i během sobotního útoku.

Související

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

Více souvisejících

Francie Chasan Azimov (terorista z Paříže 12-5-2018)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 56 minutami

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy