Pamplona - Letošní běh s býky ve španělské Pamploně nebude tak bujarý jako v předchozích letech. Oslavy poznamenal nedávný verdikt v sexuální kauze z dřívějšího ročníku. Radnice mimo jiné zakázala prodej suvenýrů a triček se sexistickými motivy.
Oslavy svátku svatého Fermína začínají v pátek a končí 14. července, letos bez triček se sexistickými motivy. Prodejcům takový suvenýrů bude hrozit zabavení materiálu bez náhrady. "Sanfermínské slavnosti si musí svobodně a bezpečně užít i ženy," zdůvodnila svůj krok pamplonská radnice.
Nařízení zveřejnila minulý měsíc krátce poté, co soud propustil na kauci pětici mužů, kteří byli letos v dubnu nepravomocně odsouzeni k devíti letům vězení za sexuální zneužití osmnáctileté dívky při pamplonských oslavách v roce 2016.
Prokuratura ale žádala mnohem vyšší trest za opakované znásilnění, což soud neuznal. Verdikt vyvolal masové protesty po celém Španělsku a ministerstvo spravedlnosti poté ustavilo expertní komisi, která má přezkoumat příslušné paragrafy v trestním řádu.
Pamplonská radnice chce letos jakémukoli sexuálnímu násilí zabránit i speciální mobilní aplikací, která v případě ohrožení umožní stisknutím jednoho tlačítka dát signál místní policii a ta dorazí na základě lokalizace telefonu dané osoby.
Loni se oslav svatého Fermína ve dvousettisícové Pamploně účastnilo na 1,4 milionu lidí. Podle místní univerzity nahlásilo během nich sexuální násilí 22 žen. Nejhorší byl ale rok 2008, kdy byla během slavností zabita zdravotní sestra Nagore Lafaggeová. Mladá žena šla tehdy se svým kolegou do bytu, kde ji muž znásilnil a zabil.
Běh s býky se koná vždy ráno a obvykle trvá jen několik minut. V roce 1959 se ale podle deníku El País vymknul kontrole a trval půl hodiny, než se podařilo býka dostat do ohrady. Organizátoři k tomu museli použít psa. Za posledních sto let zemřelo při běhu s býky v Pamploně 16 lidí, z toho dva cizinci - v roce 1935 Mexičan a v roce 1995 Američan.
Související
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
Musíme posílit hranice Evropské unie, napsala von der Leyenová do Madridu
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
před 56 minutami
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
před 1 hodinou
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 2 hodinami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 3 hodinami
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 4 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 4 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 5 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 6 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 7 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 8 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 8 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 9 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 10 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
Irsko se v úterý odpoledne v katedrále svatého Patrika v centru Dublinu rozloučilo s úspěšným a uznávaným písničkářem a držitelem Oscara Glenem Hansardem. Hudebník minulý týden tragicky zemřel při nehodě na motorce. Bylo mu 56 let.
Zdroj: Lucie Podzimková