Helsinky - Americký prezident Donald Trump se rok a půl po nástupu do funkce poprvé sejde se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na oficiálním summitu.
Trump nepůjde na pondělní summit se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Helsinkách s přehnanými očekáváními, ale právě naopak. Trump to v sobotu prohlásil v rozhovoru s televizí CBS News, která dnes rozhovor zveřejnila. Hlava USA nicméně nečeká, že by jeho historické setkání s šéfem Kremlu skončilo špatně. V rozhovoru Trump rovněž označil EU za jednoho z mnoha nepřátel, které USA mají. Dodal, že má na mysli zejména obchod.
"Mám malá očekávání," řekl Trump o summitu s Putinem. Zároveň ale ujistil, že nic špatného se nestane. "Nic zlého z toho nevzejde, možná se dočkáme něčeho dobrého," dodal.
Na dotaz moderátora, kdo jsou nyní největší nepřátelé Spojených států, Trump uvedl: "Myslím, že máme spoustu nepřátel. Myslím, že Evropská unie je nepřítel, za to, co nám dělají v obchodě. O Evropské unii byste si to nemysleli, ale je nepřítel. Rusko je nepřítel v určitých ohledech. Čína je nepřítel ekonomicky. To ale neznamená, že jsou špatní. To neznamená nic. Znamená to, že jsou konkurenceschopní."
Trump si opakovaně stěžuje na obrovský obchodní deficit, který mají Spojené státy s EU, zvláště s Německem. Pohrozil kvůli tomu již Evropě zavedením cel a některá již také uplatňuje.
"Amerika a EU jsou nejlepší přátelé. Kdokoli říká, že jsme nepřátelé, šíří fake news (falešné zprávy)," reagoval ihned na twitteru na Trumpova slova předseda Evropské rady Donald Tusk.
Související
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
Trump podepsal zavedení nových cel
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
před 1 hodinou
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
před 1 hodinou
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
před 3 hodinami
Trump podepsal zavedení nových cel
před 4 hodinami
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
před 5 hodinami
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
před 6 hodinami
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
před 7 hodinami
Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům
před 9 hodinami
Bude až 34 stupňů. Meteorologové očekávají návrat tropického počasí
včera
České oscarové hlasování je v plném proudu. Šanci má pět filmů
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Knížáka posmrtně rehabilitovali. Za minulého režimu strávil měsíce ve vazbě
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
V NATO nikdy nebudeme, míní bývalý šéf ukrajinské armády Zalužnyj
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Policie objasnila pomníček. V případu vraždy z roku 2010 pomohly vzorky DNA
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
Tropické počasí stále sužuje jižní Moravu. Meteorologové avizují další vedra
Tropické počasí bude v následujících hodinách trápit především jižní Moravu. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň avizují, že již o víkendu by se horké počasí mělo vrátit i na další místa v republice.
Zdroj: Jan Hrabě