Italští populisté slibovali hory doly, teď je jejich vláda terčem posměchu

Italské vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) nemůže splnit některé volební sliby, například zastavení výstavby plynovodu Trans Adriatic Pipeline (TAP) by Itálii přineslo pokutu 20 miliard eur (518 miliard Kč). Jihoitalská ocelárna Ilva, kterou chtělo M5S z ekologických důvodů zavřít, zůstává v provozu, a hnutí navíc podpoří daňovou amnestii, kterou prosadila koaliční strana Liga. Pozornost se nyní upírá na rychlodráhu TAV, která má spojit Turín a Lyon. Liga ji prosazuje, M5S je proti. Šéf protestního hnutí, vicepremiér Luigi Di Maio, v pondělí po vlně kritiky a výsměchu svou stranu vyzval, aby se semkla, napsala agentura Reuters.

Na protest proti tomu, že M5S projekt italské části plynovodu TAP podpoří, zapálili někdejší příznivci protestního hnutí v neděli v jihoitalském městě Melendugno vlajku M5S. Projekt za 40 miliard dolarů (přes 872 miliard Kč) by měl od roku 2020 dodávat do Evropy ročně kolem 16 miliard metrů krychlových zemního plynu a snížit její závislost na ruské surovině.

Trasa plynovou má vést z Ázerbájdžánu přes Gruzii, Turecko, Řecko, Albánii a pod mořem do jižní Itálie. Je součástí plánovaného jižního koridoru, jehož cílem je spojit země EU s novými zdroji zemního plynu. TAP se napojí na plynovod Transanatolian Pipeline (TANAP).

Hnutí M5S před volbami slíbilo, že pokud se dostane k moci, projekt zastaví. O víkendu ale Di Maio konstatoval, že práce na plynovodu budou pokračovat, protože kdyby se z projektu Itálie stáhla v nynější fázi, stálo by ji to 20 miliard eur. To vyvolalo kritiku i výsměch ze všech stran, i z hnutí samotného.

Di Maio se hájil tím, že se o pokutě dozvěděl až po volbách, když získal přístup k veškeré dokumentaci. Ministři z minulé vlády to odmítli s poukazem na to, že dokumentace byla veřejná.

"M5S slíbilo, že do dvou týdnů (v úřadu) TAP zastaví. Na základě tohoto slibu získalo hlasy. Po šesti měsících změnilo názor. My (Demokratická strana) jsme prohráli volby, Itálie ztratila čas. Di Maio ztratil tvář," uvedl v prohlášení někdejší šéf Demokratické strany Matteo Renzi.

Vedle plynovodu TAP a nepřerušeného provozu oceláren Ilva se nyní pozornost upírá na další velký plánovaný projekt, proti němuž se hnutí M5S vždy stavělo - na rychlodráhu TAV mezi Turínem na severozápadě Itálie a francouzským Lyonem na druhé straně hranic.

Ministr dopravy Danilo Toninelli z hnutí M5S nechal v červnu projekt pozastavit s tím, že chce nejprve vidět analýzu nákladů a přínosů této 270 kilometrů dlouhé trati.

Di Maio dnes podle turínského listu La Stampa Ligu, svého partnera ve vládní koalici, varoval, že pokud se rychlodráha TAV realizuje, M5S se zhroutí. Liga, která se opírá mimo jiné o podporu drobných podnikatelů na severu, projekt zahrnující 57kilometrový tunel pod Alpami podporuje. Tvrdí, že na severu podpoří obchod.

Související

Luigi di Maio

Hnutí pěti hvězd hlasuje o podpoře Draghiho nové italské vlády

Členové dosud vládního italského Hnutí pěti hvězd (M5S) dnes pomocí hlasování na internetu rozhodují, zda podpoří novou vládu premiéra Maria Draghiho. Svůj hlas může do 18:00 SEČ odevzdat na 120.000 členů této strany, která má nejvíce křesel v obou komorách parlamentu.
Giuseppe Conte

Italský expremiér Conte chce pokračovat v politické kariéře

Italský expremiér Giuseppe Conte se rozhodl zůstat v politice i po odchodu z čela vlády, kterou jako nestraník vedl od roku 2018 do konce letošního ledna. Hodlá kandidovat v doplňovacích volbách do parlamentu, které se budou konat v toskánském městě Siena v první polovině tohoto roku, napsal dnes list Corriere della Sera.

Více souvisejících

Hnutí pěti hvězd Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Itálie Liga Severu (Itálie)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 7 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy