Vrah gdaňského starosty chtěl v Polsku diktaturu, úřady o jeho extremismu věděly

Polská vězeňská služba i policie podle zpravodajské televize TVN 24 věděly o tom, že Stefan W. podezřelý z vraždy gdaňského starosty Pawla Adamowicze zastává extremistické názory. Při pohovoru s vězeňským vychovatelem přiznal, že si přeje, aby v Polsku zavládla diktatura. Civilní kontrarozvědka (ABW), která má dohled nad extremisty na starosti, však informace o tomto muži nedostala.

Několik dní před tím, než 27letý Stefan W. loni v prosinci opustil vězení, kde si odpykával pětapůlletý trest za bankovní přepadení, vychovateli řekl, že má v plánu odjet z Pomořského vojvodství, v němž Gdaňsk leží. Vadilo mu, že v něm vládne centristická Občanská platforma. Chtěl odjet do nějakého jiného vojvodství, kde je u moci Právo a spravedlnost (PiS), protože on je jeho stoupencem. Tato národně-konzervativní strana vládne i na celopolské úrovni.

"Chtěl bych, aby se (předseda PiS) Jaroslaw Kaczyński stal diktátorem," svěřil se Stefan W. podle záznamů vězeňskému vychovateli. Tvrdil také, že má v úmyslu být na svobodě bezdomovcem, bydlet v ubytovnách pro lidi bez přístřeší, jezdit po Polsku vlakem a vyhýbat se při tom Pomořskému vojvodství, protože to je podle něho baštou Občanské platformy.

Vězeňská služba o obsahu rozhovorů se Stefanem W. informovala policii. Co se s informacemi dělo dál, ale není podle polských médií jasné, protože policie v Gdaňsku se k věci odmítla vyjádřit.

Vězeňský vychovatel si Stefana W. pozval na pohovor v reakci na upozornění matky odsouzeného. Ta se na policii obrátila kvůli tomu, že jí dělá starosti chování syna, který "slyší hlasy", chce se pomstít politikům za křivdu, za niž považoval trest vězení. Upozornila policisty, že Stefan podle ní může být nebezpečný. Během pobytu ve vězení u něj psychiatři diagnostikovali paranoidní schizofrenii.

Marek Biernacki, jenž v minulosti za vlády Občanské platformy působil jako koordinátor tajných služeb, řekl portálu wyborcza.pl, že "na svobodu byl vypuštěn odjištěný granát". Podle něj ho měla sledovat nejen policie, ale i tajné služby. Současný ministr vnitra Joachim Brudziński v minulých dnech nařídil kontrolu gdaňské policie. Ta má zjistit, zda instituce, které dostaly informace o plánech Stefana W., podnikly dostatečné kroky pro to, aby mu bylo zabráněno v dalším páchání trestné činnosti.

Stefan W. se v neděli 13. ledna během celopolské charitativní akce na jednom z gdaňských náměstí vrhl na starostu Pawla Adamowicze a pobodal ho nožem. Adamowicz, někdejší člen Občanské platformy, který v čele gdaňské radnice stál dvacet let, o den později svým zraněním podlehl. Vyšetřovatelé dnes uvedli, že Stefan W. nebyl při útoku na Adamowicze pod vlivem alkoholu ani jiných omamných látek.

Související

Pawel Adamowicz (starosta Gdaňsku)

Pocta zavražděnému starostovi Gdaňsku: Praha po něm pojmenovala ulici

Pražský magistrát pojmenoval promenádu na pražských Vinohradech po zavražděném starostovi Gdaňsku Pawlu Adamowiczovi. Místo vybral po konzultacích s polskou velvyslankyní a polským ministerstvem zahraničí. Dnes o tom rozhodli radní hlavního města. Starosta polského města byl zavražděn začátkem letošního roku na charitativní akci.

Více souvisejících

Pawel Adamowicz (starosta Gdaňsku) Polsko extremismus Policie Polsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš

Nově jmenovaný kabinet Andreje Babiše se sešel na prvním jednání krátce po ceremonii, kde jej prezident Petr Pavel uvedl do funkce. Premiér Babiš po jednání prohlásil, že se jeho vláda hodlá stát vládou všech občanů a zdůraznil, že nebude vyžadovat obvyklých "sto dnů hájení". Ministři za ANO, SPD a Motoristy sobě dorazili na Úřad vlády autobusem.

Aktualizováno před 33 minutami

před 41 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog

Politolog David Jágr z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zhodnotil předpokládanou podobu třetí vlády Andreje Babiše. Podle něj je důležité, že ve vládě zasednou ministři za ANO se zkušeností s exekutivy. „Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok. Vládní zkušenosti jsou zkrátka neocenitelné,“ řekl Jágr. Vliv na vládnutí bude samozřejmě mít i SPD a Motoristé sobě, Babiš je ale podle politologa „natolik dominantní politickou a ekonomickou silou v naší zemi, že se bez jeho svolení nevymění ani žárovka na Úřadu vlády“.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Ilustrační fotografie.

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

včera

Filip Turek

Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici

Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé). 

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

včera

včera

včera

včera

Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney

Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy