Džihádista chtěl rozpoutat teror ve Švédsku. Dostal sedm let, pak bude vyhoštěn

Stockholmský soud dnes poslal na sedm let za mříže 46letého uzbeckého občana, kterého uznal vinným z plánování teroristického útoku ve švédské metropoli jménem teroristické organizace Islámský stát (IS). David Idrisson, který legálně žije ve Švédsku od roku 2008, má být po odpykání trestu doživotně vykázán ze Švédska, kde žije jeho rodina, informovala agentura AP. Muž byl rovněž usvědčen z financování radikální islamistické organizace v Sýrii.

Soud konstatoval, že Idrisson shromáždil na 500 kilogramů materiálu - chemických látek, nožů, plynových masek a vojenského vybavení. Kromě toho byly v jeho mobilním telefonu objeveny fotografie potenciálních cílů útoku ve Stockholmu.

Další dva mladší muži, s nimiž se Idrisson znal a kteří byli v případu také podezřelí, byli obvinění zproštěni a tento týden propuštěni z vazby.

Původně dohromady šest mužů bylo obviněno také z financování IS. Čelili podezření, že každý z nich IS poslal až 20.000 švédských korun (přes 48.000 korun českých). Čtyřem z nich, včetně Idrissona, soud prokázal vinu a uložil jim za to tresty vězení v trvání od čtyř do šesti měsíců.

Pětice Uzbeků a jeden občan Kyrgyzstánu spolu komunikovali prostřednictvím uzavřených diskusních internetových stránek. Všichni žijí legálně ve Švédsku a vinu popírají.

Podle agentury AP nemají tito muži žádné vazby na Uzbeka Rakhmata Akilova, který vjel 7. dubna 2017 ukradeným nákladním vozem na rušnou nákupní třídu ve Stockholmu a zabil pět lidí. Švédský soud ho loni v červnu poslal na doživotí do vězení.

Související

Více souvisejících

Švédsko David Idrisson (terorista) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 23 minutami

před 36 minutami

před 43 minutami

před 49 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny

Rusko odstartovalo vojenské cvičení v Japonském a Ochotském moři. Agentura Reuters uvedla, že potrvá do 20. června. „Do cvičení uskupení sil Tichomořské flotily je zapojeno více než 60 válečných lodí a podpůrných plavidel, asi 35 letadel námořního letectva, pobřežní jednotky a více než 11 tisíc vojáků,“ citovala agentura ruské ministerstvo obrany.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy