Do autobusu s izraelskými studenty, kteří jsou na návštěvě Polska, se ve Varšavě snažili nastoupit dva opilí muži. Jeden z nich měl nůž a najatý polský strážce Izraelců na něj vystřelil. Incident se podle izraelského zpravodajského serveru Walla stal v neděli.
Studenti jeruzalémské střední školy nastupovali do autobusu před varšavským hotelem Novotel a spolu s nimi se snažili nastoupit dva opilí Poláci. Jeden z nich vytasil nůž a chystal se zaútočit na najatého strážce, který Izraelce doprovázel. Strážce vytáhl pistoli a na muže vystřelil.
V jakém stavu je muž s nožem, není známo. Na místo dorazili přivolaní policisté a oba opilce zatkli.
Podle izraelských médií se vše seběhlo rychle a nikomu ze studentů se nic nestalo. Jejich program pokračoval podle plánu a bez zpoždění.
Izraelské ministerstvo školství každý rok organizuje výchovné výlety do Polska pro 25.000 studentů středních škol.
Izraelsko-polské vztahy nedávno ohrozily kontroverzní výroky izraelských politiků, na což Varšava reagovala zrušením účasti na summitu visegrádských zemí (V4) svolaném na 19. února do Izraele.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na únorové blízkovýchodní konferenci o Blízkém východě ve Varšavě označil Poláky ze spoluviníky masového vyvražďování Židů za druhé světové války. Úřadující ministr zahraničí Jisrael Kac později spor prohloubil tvrzením, že Poláci "nasáli svůj antisemitismus s mateřským mlékem".
Polsko žádalo od Izraele omluvu a premiér Mateusz Morawiecki odmítl jet na summit V4. Ministr zahraničí Jacek Czaputowicz 27. února řekl, že je Polsko otevřeno setkání s Izraelem, i když se některé věci ještě musejí dořešit.
Školní výlety Izraelců do Polska jsou zaměřeny hlavně na místa připomínající vyvraždění Židů za druhé světové války. Za holokaustu zemřely tři miliony polských Židů.
Související
Drama ve Varšavě. Muž vyhrožuje odpálením bomby pouhý den před volbami
Polský podnikatel si pronajal 17 bytů, teď kvůli koronakrizi prosí o pomoc. Dočkal se kritiky
Varšava , Polsko , Antisemitismus
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 1 hodinou
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 2 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 3 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 3 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 4 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 5 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 6 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 7 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 7 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 8 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 9 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 10 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 11 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi.
Zdroj: Lucie Podzimková