Šéf české diplomacie Petříček otevřel v italském Miláně generální konzulát

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček dnes otevřel český generální konzulát v Miláně. Ten bude poskytovat servis pro občany ČR a českou podnikatelskou komunitu v italském regionu, který patří mezi nejbohatší a nejvýznamnější v Evropě. Informoval o tom tiskový odbor Černínského paláce.

"Itálie je jedním z šesti největších obchodních partnerů České republiky. Naše hospodářská spolupráce nikdy nebyla tak intenzivní jako nyní. Otevření generálního konzulátu v jednom z nejbohatších evropských regionů je tak dalším důkazem rostoucího ekonomického významu Itálie pro ČR," uvedl Petříček.

Milán je druhým největším italským městem a o jeho významu svědčí také přítomnost 57 diplomatických zastoupení z celého světa. Mezi hlavní důvody, které ministerstvo zahraničí vedly k znovuotevření konzulátu, patří posílení česko-italských vztahů, podpora vzájemného obchodu a českých firem v severní Itálii. MZV tak chce také zlepšit konzulární servis pro české občany, kteří ze severu Itálie již nebudou muset cestovat až do Říma, kde sídlí české velvyslanectví. Dosud v oblasti působily kanceláře Czech Trade, Czech Tourism a České centrum.

Po 10 letech ČR otevírá generální konzulát v Miláně, které je hlavním městem jednoho z nejbohatších evropských regionů - vzniká zde 46 % celkového HDP Itálie. Zastoupení zde má 57 dalších států. Je to jasný signál – chceme posílit ekonomickou spolupráci s Itálií. ???? pic.twitter.com/XTSK72Uw6q

— Tomáš Petříček (@TPetricek) 27. března 2019

"Vzájemný obchod České republiky a Itálie vzrostl za posledních pět let o čtvrtinu, sever Itálie je navíc pro naše vzájemné ekonomické vztahy klíčový. Proto jsem velmi rád, že se nám podařilo po deseti letech činnost generálního konzulátu obnovit," uvedl šéf české diplomacie.

Petříček bude ve své dvoudenní návštěvě Itálie pokračovat v Římě, kde bude ve čtvrtek jednat se svým italským protějškem Enzem Moaverem Milanesim. Setká se rovněž s předsedkyní zahraničního výboru dolní komory italského parlamentu Martou Grandeovou a vystoupí v think-tanku Instituto Affari Internazionali (IAI).

Před více než týdnem otevřel Petříček generální konzulát také v britském Manchesteru, který má pomoci českým občanům i firmám v nejisté době odchodu Británie z Evropské unie.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Itálie Milán Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy