Vítěz prvého kola ukrajinských prezidentských voleb, politický nováček a bavič Volodymyr Zelenskyj vede před klíčovým nedělním hlasováním před stávajícím šéfem státu Petrem Porošenkem o 47 procentních bodů. Vyplývá to podle listu Ukrajinska pravda z nejnovějšího průzkumu kyjevského mezinárodního institutu sociologie.
V druhém kole voleb hodlá podle tohoto průzkumu pro Zelenského hlasovat 72,2 procenta z dotázaných Ukrajinců, kteří si již vybrali a jsou odhodláni jít v neděli k urnám. Petro Porošenko se podle sociologů těší čtvrtiny voličů.
Z celkového počtu dotázaných by pro Zelenského hlasovalo 48,4 procenta a pro stávajícího prezidenta 17 procent. Ještě více, 18 procent, tvrdilo, že se ještě nerozhodli. Zbývající rovnou řekli, že k volbám nepůjdou, znehodnotí hlasovací lístek, anebo se odmítli vyjádřit.
První průzkum, podniknutý agenturou Rejting po prvém kole prezidentských voleb, odhadoval poměr sil mezi finalisty na 71,4 ku 28,6 procenty ve prospěch Zelenského, připomněl deník.
Prvé kolo v poslední březnový den vyhrál Zelenskyj s 30 procenty hlasů, zatímco Porošenko získal přibližně 16 procent.
Související
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Petr Porošenko , volby na Ukrajině , Ukrajina
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 1 hodinou
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 2 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 2 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 4 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
Cena ropy Brent během středy překonala hranici 126 dolarů za barel, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2022. Tento prudký nárůst o více než 13 % během jediného dne následuje po varování Donalda Trumpa, že americká blokáda íránských přístavů může trvat i několik měsíců. Trhy reagují na patovou situaci, kdy mírové rozhovory stagnují a Írán v odvetě drží Hormuzský průliv téměř uzavřený pro ropné tankery.
Zdroj: Libor Novák