Ultrapravice má smůlu. Španělská strana Vox nesmí do televizní debaty

Ve Španělsku se před parlamentními volbami, jež se konají příští týden, rozhořela i debata kolem účasti v televizních diskusích lídrů hlavních politických stran. Ústřední volební komise totiž tento týden vyloučila účast ultrapravicové strany Vox z debaty, kterou 23. dubna pořádá soukromá televize a v níž se měli utkat lídři pěti stran.

Volební komise vyhověla stížnosti tří menších regionálních stran (z Katalánska, Kanárských ostrovů a Baskicka), které mají zastoupení ve španělském parlamentu a které si stěžovaly na porušení zákona o volbách.

Podle nich i podle závěru komise by byla porušena zásada proporcionality, když by se debaty kromě větších parlamentních stran (lidovců, socialistů, Ciudadanos a Podemos) účastnil i zástupce strany Vox, která dosud nemá zastoupení v dolní komoře parlamentu a která ve volbách v roce 2015 získala jen 0,1 procenta hlasů.

Las hordas separatistas y de extrema izquierda acosando a nuestros compañeros en el barrio de Gracia.¡La España Viva sigue sin miedo! ???? pic.twitter.com/znM2ZEUcMq

— VOX Barcelona (@vox_barcelona) 17. dubna 2019

Strana Vox ale od té doby výrazně posílila a nyní jí volební průzkumy dávají šance zhruba na 30 křesel ve 350členném Kongresu poslanců. Do dolní komory parlamentu se tak dostane ultrapravicová strana poprvé od pádu diktatury v roce 1975. V Senátu už má strana Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, jednoho zástupce díky loňským regionálním volbám v Andalusii.

Soukromá společnost Atresmedia po verdiktu volební komise do debaty, kterou odvysílají 23. dubna její televize La Sexta a Antena 3 a rozhlas Onda Cero, zrušila pozvání šéfovi Voxu Santiagovi Abascalovi. Ponechala pozvání pro Pabla Casada (lidovci), premiéra Pedra Sáncheze (socialisté), Alberta Riveru (Ciudadanos) a Pabla Iglesiase (Podemos). Kromě Sáncheze všichni účast potvrdili. Atresmedia ale uvedla, že podá stížnost na rozhodnutí ústřední volební komise s tím, že "debata v pěti je relevantní a v zájmu občanů".

Podle deníků El País a La Vanguardia se premiér Sánchez už rozhodl, že do debaty na soukromou televizi nepůjde a dorazí jenom na podobnou diskusi, kterou 22. dubna organizuje veřejnoprávní televize RTVE. Ta už od samého začátku počítala jen s lídry čtyř hlavních stran, bez Voxu. K tomu dostala minulý týden zelenou od ústřední volební komise, která jí povolila organizovat debatu bez Voxu. Na to si strana Vox stěžovala u nejvyššího soudu, který odmítl vydat předběžné opatření a rozhodnutí volební komise pozastavit.

Související

Pedro Sánchez

Proti Sánchezově vládě demonstrovaly desetitisíce lidí v Madridu

Desetitisíce lidí dnes protestovaly v ulicích Madridu proti vládě socialisty Pedra Sáncheze. Demonstraci svolala krajně pravicová strana Vox. Místní vláda počet demonstrantů odhaduje na 25.000 osob, napsal zpravodajský server Deutsche Welle. Strana Vox na svém twitterovém účtu uvedla, že po celém Španělsku proti vládě demonstrovalo přes 100.000 lidí.

Více souvisejících

Vox (krajně pravicová strana) volby ve Španělsku Španělsko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským

Německý kancléř Friedrich Merz v pondělí po jednáních v Berlíně ocenil novou dynamiku v mírových rozhovorech o Ukrajině. Merz uvedl, že díky "produktivním diskusím" a "velkému diplomatickému impulsu" existuje "šance na skutečný mírový proces pro Ukrajinu", i když jsou rozhovory stále v počáteční fázi. Dodal, že je poprvé od vypuknutí války možné, že by bylo dosaženo příměří.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem

Vrcholní britští armádní představitelé v posledních týdnech nešetří ostrými varováními, která zdůrazňují vážnost hrozby ze strany Ruska. Ta se podle nich rozprostírá daleko za hranice Ukrajiny. Série jejich prohlášení přichází v klíčovém okamžiku, kdy se v Berlíně konají rozhovory s cílem prolomit pat v mírových jednáních mezi Kyjevem a Moskvou. Jejich komentáře zároveň rezonují s probíhajícími diskuzemi mezi Ministerstvem obrany a Ministerstvem financí o budoucím investičním plánu pro obranu Spojeného království.

před 3 hodinami

Chris Minns a Ahmed al Ahmed

Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump

Otec hrdiny z pláže Bondi, Mohameda Fateha al Ahmeda, sdělil stanici BBC News Arabic, že čin jeho syna Ahmeda al Ahmeda, který při útoku v Sydney odzbrojil střelce, pramenil z "čistého lidského svědomí". Ahmed se díky tomuto odvážnému kroku stal v očích veřejnosti hrdinou. Jeho statečnost ocenili mimo jiné i americký prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Alena Schillerová

Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí

Nová ministryně financí Alena Schillerová, která se vrátila do čela resortu, ostře kritizovala dosavadní stav hospodaření. Hned po uvedení do úřadu, které proběhlo jako první, jelikož je Ministerstvo financí nejblíže Úřadu vlády, prohlásila, že "končí umělé nadhodnocování příjmů". Resorty postupně přijímají i další členové nové vlády Andreje Babiše.

Aktualizováno před 6 hodinami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš

Nově jmenovaný kabinet Andreje Babiše se sešel na prvním jednání krátce po ceremonii, kde jej prezident Petr Pavel uvedl do funkce. Premiér Babiš po jednání prohlásil, že se jeho vláda hodlá stát vládou všech občanů a zdůraznil, že nebude vyžadovat obvyklých "sto dnů hájení". Ministři za ANO, SPD a Motoristy sobě dorazili na Úřad vlády autobusem.

před 6 hodinami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička

Bezprostředně po ranním jmenování prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě se ministři nového kabinetu Andreje Babiše odebrali do Strakovy akademie, kde se konalo první, spíše technické, zasedání vlády. Premiér Babiš následně zahájil proces uvádění členů kabinetu do jejich ministerských funkcí, který potrvá až do večerních hodin.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog

Politolog David Jágr z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zhodnotil předpokládanou podobu třetí vlády Andreje Babiše. Podle něj je důležité, že ve vládě zasednou ministři za ANO se zkušeností s exekutivy. „Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok. Vládní zkušenosti jsou zkrátka neocenitelné,“ řekl Jágr. Vliv na vládnutí bude samozřejmě mít i SPD a Motoristé sobě, Babiš je ale podle politologa „natolik dominantní politickou a ekonomickou silou v naší zemi, že se bez jeho svolení nevymění ani žárovka na Úřadu vlády“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy