Ostře sledovaný proces: Je rapper A$AP Rocky pouliční rváč? Trump poslal do Švédska speciálního delegáta

Ve Stockholmu v úterý začal soudní proces s americkým rockerem A$AP Rockym, který čelí obvinění z napadení při pouliční rvačce koncem června v ulicích švédského hlavního města. Třicetiletý hudebník, jehož skutečné jméno je Rakim Mayers, tvrdí, že jednal v sebeobraně. V soudní síni na úvod procesu prohlásil, že se cítí nevinný. Pokud bude shledán vinným, hrozí mu až dvouleté vězení.

Případ A$AP Rockyho je ostře sledován médii, i proto, že se do něj osobně vložil americký prezident Donald Trump, který vyzval k propuštění hudebníka a zaručil se za jeho případnou kauci. Agentura Reuters k tomu nicméně podotkla, že ve švédském právním řádu není institut kauce zavedený.

Rappera podpořily také některé celebrity jako Kim Kardashianová Westová či zpěvák Justin Bieber a krátce po zatčení vzniklo také hnutí žádající spravedlnost pro Rockyho (#JusticeForRocky). Podle švédských médií dnes před soudní budovou ve Stockholmu čekalo 70 novinářů ze 40 zemí.

Švédská agentura TT uvedla, že Trump vyslal do Švédska zvláštního prezidentského vyslance Roberta O'Briena, který má na proces dohlížet a vyjadřovat hudebníkovi podporu. V životopisu a pracovním zařazení na se stránkách amerického ministerstva zahraničí uvádí, že O'Brien "vede diplomatické úsilí americké vlády v souvislosti se záležitostmi rukojmích". Podle agentury AP přitom není jasné, proč americký prezident do Stockholmu vyslal člověka zrovna s touto kvalifikací.

Společně s A$AP Rockym jsou souzeni také další dva muži, podle agentury AP zřejmě členové jeho doprovodu, s nimiž byl třicetiletý hudebník, producent a model z Harlemu 3. července zatčen v souvislosti s bitkou v centru švédské metropole, která se odehrála 30. června. Soudní jednání by mělo pokračovat ve čtvrtek a v pátek.

Podle obžaloby A$AP Rocky a jeho společníci napadli v nočních hodinách v centru švédské metropole 19letého Mustafu Jafariho, který při bitce utržil rány láhví a byl zmlácen a zkopán, když byl na zemi. Právě Rocky prý napadeného muže strhl na zem. Obžaloba chce předložit soudu mimo jiné množství fotografií, na nichž jsou vidět Jafariho řezné rány, modřiny a zakrvácené oblečení.

A$AP Rocky tvrdí, že Jafari jeho a další dva muže v ulicích pronásledoval a provokoval, což napadený mladík popírá.

Rapper přijel do Švédska kvůli vystoupení na hip-hopovém festivalu. Kvůli svému zadržení musel zrušit zbytek svého evropského turné.

Související

rapper A$AP Rocky

Vyšetřování Trumpa v Kongresu baví. Řešil se i rapper A$AP Rocky

Jedním z témat dnešního veřejného slyšení v Kongresu k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa se podobně jako ve středu stal americký rapper A$AP Rocky, který se letos ve Švédsku dostal do problémů kvůli bitce. Politický rada velvyslanectví USA v Kyjevě David Holmes dnes uvedl, že americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland telefonicky radil Trumpovi, jak kauzy černošského hudebníka využít.
rapper A$AP Rocky

Americký rapper A$AP je vinen, švédský soud ho potrestal za rvačku

Švédský soud dnes uložil americkému rapperovi A$AP Rockymu podmíněný trest za napadení devatenáctiletého Mustafy Jafariho, na kterého hudebník v červenci zaútočil společně s dvěma společníky před jednou stockholmskou restaurací. Oba další útočníci dostali také podmínku.

Více souvisejících

rapper A$AP Rocky Švédsko napadení Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 7 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze. Nad městem létají rakety, ruské lodě přístav opouští

Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní okupační síly tvrdí, že sestřelily šest raket, podle médií více než 10 raket dopadlo do města. Přístav také opouštějí ruské lodě. Další výbuchy se odpoledne ozvaly také v Melitopolu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy