Kasační soud v Římě rozhodl, že nacionalistická vládní strana Liga musí vrátit státu 49 milionů eur (1,26 miliardy Kč), které v letech 2008 až 2010 zpronevěřilo její bývalé vedení. Informovala o tom dnes agentura AFP. Nejvyšší soud nicméně osvobodil bývalého šéfa někdejší Ligy severu Umberta Bossiho a bývalého stranického pokladníka Francesca Belsita, protože jejich zločin byl promlčen. Podle rozhodnutí janovského soudu z loňského listopadu musí Liga zpronevěřené peníze vrátit ve splátkách za 75 let.
Bossi a Belsito podle soudu v letech 2008 a 2010 falšovali dokumenty potřebné k získání státních náhrad za volební výdaje. Peníze pak použili k osobnímu prospěchu. Rodina Bossiho z nich například renovovala domy, platila provoz soukromé školy Bossiho chotě, pronajímala si luxusní vozy, platila zubaře a jeden z Bossiho synů si patrně koupil univerzitní diplom v Albánii, uvedla AFP s odvoláním na odposlechy a svědectví u soudu.
Část peněz ale z kont Ligy zmizela a vyšetřuje se, zda neskončily v zahraničí, napsala agentura Reuters. Poslední část zpronevěřených financí, 820.000 tisíc eur, na konto strany dorazila v době, kdy byl už byl sekretářem Ligy její nynější šéf Matteo Salvini, připomíná list La Repubblica.
Salvini, nynější vicepremiér a ministr vnitra, odmítá, že peníze byly vyvedeny do jiné země. "Za posledních deset let se utratily," opakuje soustavně o desítkách milionů eur. Z popudu soudu byly z kont jeho strany dosud zabaveny zhruba tři miliony eur. Fakt, že Liga může vracet zpronevěřené finance ve splátkách po desetiletí, zachránil podle agentury Reuters vládní stranu před krachem.
Liga se nyní potýká s dalším skandálem. Milánská prokuratura vyšetřuje možnou mezinárodní korupci ohledně možného ruského financování této krajně pravicové strany. Italský týdeník L'Espresso přinesl jako první přinesl informaci, že Gianluca Savoini, muž blízký Salvinimu, s ruskou stranou dojednával prodej ropy přes prostředníky se slevou šest procent, která měla přes finanční kanál skončit na kontě Ligy.
Související
FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící
Řím se topí v záplavě krys. Ve městě jich žije mnohem víc, než lidí
Řím (město) , Liga Severu (Itálie) , soudy , Itálie , Matteo Salvini (Liga severu)
Aktuálně se děje
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
včera
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
včera
Trump se dnes sejde se Zelenským
včera
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
včera
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
včera
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
včera
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
Nadcházející víkend přinese do České republiky typické zimní počasí s převahou velké oblačnosti a rizikem nebezpečných jevů na silnicích. Podle aktuální předpovědi nás v sobotu i v neděli čeká zatažená až oblačná obloha, přičemž polojasné chvíle se objeví spíše ojediněle. Řidiči by si měli dát pozor zejména na mrznoucí mlhy a výjimečné mrznoucí srážky, které se mohou vyskytnout napříč celým územím.
Zdroj: Libor Novák