Ve Španělsku zemřela devadesátiletá žena na listeriózu poté, co požila závadné maso z jatek v andaluském městě Sevilla. Informovaly o tom dnes místní úřady. Podle nich je nyní v Andalusii hospitalizováno kvůli listerióze 53 lidí.
S ohledem na rozšíření tohoto onemocnění na jihu země vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví národní pohotovost, potvrdila dnes ministryně María Luisa Carcedová.
Počet nemocných listeriózou se v jihošpanělské Andalusii za posledních dvacet hodin zvýšil o 34 na 114, informovala dnes místní média. Z 53 hospitalizovaných v Andalusii je 18 těhotných žen. Právě ty spolu s novorozenci, osobami s oslabenou imunitou či staršími lidmi patří k ohroženým skupinám, jimž může požití potravy kontaminované bakterií Listeria monocogenes způsobit vážné potíže. U zdravých lidí se nemusí projevit žádné vážnější příznaky.
Kromě Andalusie se objevilo několik případů listeriózy či podezření na ni i v sousedním regionu Extremadura, v Kastilii-La Mancha, v Madridu a na Kanárském ostrově Tenerife. Národní pohotovost byla vyhlášena proto, aby se maso nešířilo, jeho sevillská výrobna už byla uzavřena. Kontaminované maso bylo zajištěno i v Katalánsku, kde se ale nedostalo do obchodů.
Bakterie Listeria monocogenes způsobuje obvykle horečku, bolest ve svalech a někdy též žaludeční nevolnost, zvracení nebo průjem. Může zasáhnout i nervový systém, pak vyvolá obvykle bolesti hlavy nebo též ztrátu rovnováhy. Tyto bakterie přežívají i teploty pod nulou, ke snížení rizika infekce z mražených potravin by je měli spotřebitelé důkladně tepelně zpracovat.
Související
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 1 hodinou
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 2 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 2 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 3 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 4 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 4 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 5 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 6 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.
Zdroj: David Holub