Josef Fritzl po téměř čtvrtstoletí ve svém domu věznil vlastní dceru a zplodil s ní sedm dětí. Soud s ním začíná dnes a Fritzlovi v něm hrozí až doživotí.
Soud je médii ostře sledován a označován za proces století. Fritzl se údajně k některým obviněním přizná, jiné ovšem odmítne.
Fritzl je obviněn ze šesti trestných činů, vraždy svého syna, který zemřel krátce po porodu, znásilňování vlastní dcery, incestu, omezování osobní svobody a to tří dětí, které nikdy neviděly denní světlo. Dceři měl navíc vyhrožovat násilím, což je také trestný čin a posledním obviněním je zotročování své dcery.
Fritzl se prý přizná ke znásilnění a incestu, další obvinění, především z vraždy, odmítne. Uvedl to jeho právník, Rudolph Mayer. Podle prokurátora měl Fritzl zavinit smrt svého syna tím, že neumožnil zásah lékaře.
Celý proces bude chráněn přísnými bezpečnostními opatřeními, bude se konat s vyloučením veřejnosti, chráněn bude například i vzdušný prostor.
Rok stará kauza
Případ se provalil loni v dubnu, když jedno z dětí, které spolu měl Fritzl a jeho dcera Elisabeth, onemocněla a musela být převezena do nemocnice. Fritzl s Elisabeth za 24 let věznění zplodil sedm dětí. Své ženě Fritzl namluvil, že její dcera utekla z domu.
Ve skutečnosti ji v jejích osmnácti letech nalákal do sklepa, omámil, spoutal a od této doby věznil. Za dlouhou dobu ze sklepa vyrobil poměrně důmyslný úkryt, ve kterém kromě Elissabeth žily i další tři děti, zbývající tři se podařilo Fritzlovým adoptovat a žily s nimi legálně.
Soud v Rakousku by rád kauzu uzavřel do konce týdne. Friztl prý neočekává, že by se někdy ještě z vězení dostal.
Související
Soud na poslední chvíli zarazil převoz Fritzla do běžného vězení
Rakouský soud nařídil podmínečně propustit Josefa Fritzla z vězení pro psychicky nemocné
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 1 hodinou
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 2 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 3 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 4 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 4 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 5 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 6 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
včera
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
včera
Stubb: Napětí kolem Grónska poleví do konce tohoto týdne
včera
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
včera
Co odhalily SMS evropských lídrů, které Trump zveřejnil?
včera
Proč není Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru? Oznámil, že do Davosu přijde pod jednou podmínkou
včera
Politico: Myšlenka náhrady za NATO naráží na první problémy
včera
V Davosu to vře. Trump si z lidí dělá blázny, ví, že se mu smějete, vaše reakce je trapná, vmetl Evropě Newsom
včera
Evropský pohár trpělivosti přetekl. Vydírat se nenecháme, vzkazuje Evropa Trumpovi
Evropský pohár trpělivosti s nevybíravou politikou Donalda Trumpa podle BBC definitivně přetekla. Poté, co americký prezident v pondělí večer znovu potvrdil, že Spojené státy „musí mít“ Grónsko z důvodů národní bezpečnosti, se evropské metropole rozhodly odhodit rukavičky. Trumpův předpoklad, že lídři starého kontinentu nebudou klást přílišný odpor, se ukazuje jako fatální omyl.
Zdroj: Libor Novák