Londýn - Více než polovina Britů se domnívá, že premiér David Cameron selhal v roli vůdce, když nedokázal včas zakročit proti výtržnostem v Londýně, jež se posléze rozšířily do dalších anglických měst. S odvoláním na průzkum ComRes pro deník The Indepedent o tom v sobotu informuje agentura Reuters.
Čtyřiapadesát procent Britů uvedlo, že Cameron se neujal role vůdce dostatečně brzy. Britský premiér byl na dovolené a do Londýna se vrátil až v pondělí, kdy výtržnosti dosáhly vrcholu.Výsledky průzkumu ComRes se shodují s anketou ICM pro deník The Guardian, v níž jen 30 procent dotázaných odpovědělo, že Cameron reagoval na výtržnosti dobře. Čtyřiačtyřicet procent si myslelo opak.Průzkum ComRes také ukázal, že jen 36 procent respondentů má důvěru v Cameronovo vedení Británie obecně. V anketě Reuters/Ipsos MORI 20. července bylo spokojených se směřováním Británie pod Cameronovou taktovkou 38 procent Britů.Polovina dotázaných ComRes rovněž ztratila důvěru ve schopnost Londýna hostit příští rok olympijské hry. Třetina názor ani po nepokojích nezměnila.Cameron označil odpověď policie na výtržnosti za nedostatečnou. Policie jeho vyjádření ostře zkritizovala a argumentovala vládními škrty, díky nimž musí snížit počet policistů.Hlasy, že Londýn nezajistí bezpečnost olympijských her, se ozývají i mimo Británii. Německý poslanec v pátek vyzval Olympijský výbor, aby zvážil přesunutí her do jiného města, pokud budou násilnosti pokračovat.Pořadatelé her a Mezinárodní olympijský výbor ale trvají na tom, že výtržnosti neovlivní přípravy na sportovní svátek ani nepoškodí image britské metropole.Výtržnosti se dotkli také plánů britských podnikatelů. Podle jiného výzkumu ComRes pro The Independent devět procent dotázaných byznysmenů sníží v příštím roce investice v Londýně. Ovšem devadesát procent podnikatelů nic takového neplánuje.ComRes provedl online anketu mezi 2008 dospělými Brity mezi středou a čtvrtkem. Data by měla být reprezentativním demografickým vzorkem. V průzkumu mezi podnikateli se ComRes po internetu od úterý do čtvrtka zeptal 150 londýnských byznysmenů.
Související
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
Londýn svolává zástupce 35 zemí. Na krizovém summitu bude řešit znovuotevření Hormuzského průlivu
Velká Británie , David Cameron
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 6 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 7 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
včera
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
včera
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
včera
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
Neděle byla zatím nejteplejším dnem letošního roku, ale krátce po začátku nového týdne přichází varování. Meteorologové upozornili zejména pěstitele kvetoucích meruněk na očekávané mrazivé noci.
Zdroj: Jan Hrabě