Londýn - Velká Británie v pondělí oznámila plány na oddělení riskantnějšího investičního bankovnictví od maloobchodních aktivit bank, aby se zabránilo opakování finanční krize. Informovala o tom v pondělí agentura AFP.
Vládní plán bankovní reformy představil v pondělí v parlamentu ministr financí George Osborne."Vláda bude samostatným maloobchodním a investičním bankovnictvím chránit britskou ekonomiku, chránit britské daňové poplatníky," uvedl v parlamentu Osborne.Britská vláda tím chce plné míře realizovat reformu bankovního sektoru tak, jak to navrhuje vládní komise pro reformu bankovního trhu (ICB). Ta v září navrhla, aby do roku 2019 vláda zreformovala bankovní systém a snížila tak riziko, že daňoví poplatníci budou muset někdy v budoucnu banky opět zachraňovat. Podle komise by banky poskytující maloobchodní aktivity měly být "právně, ekonomicky a provozně odděleny" od mateřských společností. Zabrání se tak situaci, aby v případě kolapsu některé z bank stáhla tato s sebou pomalu celý sektor.ICB odhaduje, že její návrh reformy by měl ročně stát banky kolem 7 miliard liber (8,33 miliardy eur). Kritici reformy tvrdí, že takový krok sníží objem úvěrů právě v době, kdy ekonomice hrozí pád do recese. Navíc, podle některých z kritiků by to mohlo zkomplikovat přesun kapitálu mezi jednotlivými divizemi, jejich financování, a tím i tvorbu zisku. Británie se pak může stát pro banky extrémně drahou zemí.Právní předpisy by k tomu měly být podle agentury AFP dokončena do konce současného parlamentu května 2015.
Související
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Revolta proti Andrewovi pokračuje. Severní Irové učinili zásadní rozhodnutí
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 49 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".
Zdroj: Libor Novák