Rakve s ostatky Kaczyńských dorazily do katedrály sv. Jana Křtitele

Varšava - Průvod s rakvemi s polským prezidentským párem vyrazil v sobotu po 17.30 SELČ z Prezidentského paláce do katedrály sv. Jana Křtitele na varšavském Starém Městě. Cestu, po níž kolona projížděla, lemovaly davy lidí.

Přesně v půl šesté vpodvečer začaly zvonit zvony všech kostelů. Trasa průvodu rakví vyprovázených procesím biskupů, která vedla jednou z nejznámějších varšavských ulic Krakowskie Przedmieście, je obklopena tisíci lidí. Někteří čekali více než dvě hodiny - od skončení pietního aktu na náměstí Pilsudského.

Ulicemi se už poněkolikáté nesla pohřební hudba a zvuk zvonů. Byl slyšet pomalý pohřební pochod, který hrála vojenská dechová hudba. Za biskupy kráčela kavalerie na koních. Rakve zakryté polskou vlajkou byly na lafetách děl taženými vojenskými vozy, za nimi šli pomalým krokem dcera prezidentského páru Marta a bratr prezidenta Jaroslaw.

Lidé natahovali krky, aby přes vojáky, policii a ostatní přihlížející viděli alespoň část průvodu. Někteří na projíždějící rakve házeli květiny, nejčastěji rudé tulipány.

Za 40 minut dorazil průvod do katedrály sv. Jana Křtitele. Samotný svatostánek byl pro veřejnost uzavřen už po 14. hodině. Dobrovolníci lidem rozdávají vodu.

Krátce po šesté hodině začala v kostele mše svatá za prezidentský pár, kterou slouží arcibiskup Kazimierz Nycz. Homilie pronese hnězdenský arcibiskup Henryk Muszyński. V katedrále zněla smuteční hudba, zpěv sboru doprovázely varhany. V lavicích sedí nejbližší prezidenta a jeho ženy.

Několik minut po 15. hodině skončil na náměstí Maršála Józefa Pilsudského ve Varšavě sobotní pietní akt za oběti tragické havárie prezidentského speciálu. Podle odhadů se ho zúčastnilo kolem 80 tisíc lidí a s řečmi vystoupili mimo jiné maršálek Sejmu a úřadující prezident Bronislaw Komorowski, premiér Donald Tusk nebo Izabela Sariuszová-Skompská, dcera předsedy Federace katyňských rodin, který je jednou z obětí leteckého neštěstí.

Mši na hlavním varšavském náměstí sloužil arcibiskup Józef Michalik. "Poděkujme jim za to, že byli dobrými lidmi v životě soukromém i veřejném," řekl v závěrečném slově.

Rodina Lecha a Marie Kaczyńských se do Prezidentského paláce vrátila krátce po půl čtvrté odpoledne. Prezidentova bratra Jaroslawa i dceru Kaczyńských po cestě zdravili lidé a před palácem je čekal velký aplaus.

Celý den se mohli truchlící v Prezidentském paláci naposledy poklonit prezidentovi a jeho choti. Podle původního plánu organizátorů se brány paláce měly zavřít až v 16:30, nakonec se tak ale stalo už po 15. hodině.

Prezidentský pár bude pochován v neděli v kryptě katedrály sv. Stanislava a Václava na krakovském hradě Wawel po boku polských králů a dalších významných osobností. Pohřbu se zúčastní desítky světových státníků, již devět zahraničních delegací však svoji účast muselo odvolat kvůli sopečnému prachu v evropském vzdušném prostoru, který chrlí islandská sopka.

Podle posledních informací budou ostatky prezidentského páru do Krakova převezeny letecky.

Související

Lech Kaczyński

Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.
Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.

Více souvisejících

Lech Kaczyński Polsko

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

25. prosince 2025 21:05

Volodymyr Zelenskyj

Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.

25. prosince 2025 19:48

Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček

Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy