Krakov - Smrt polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho ženy Marie je pro Poláky národní tragédií. Někteří však jejich pohřeb považují za příležitost k přivýdělku: na internetu se například obchoduje s lístky na nedělní smuteční mši v Krakově, informoval v sobotu portál deníku Gazeta Wyborcza.
Vstupenky na smuteční mši se začaly prodávat v sobotu ráno. Ne všichni, kdo si lístky koupili, se však chystají na krakovský Starý Rynek, odkud bude přenos z obřadu v Mariánském kostele sledovat veřejnost.
"Zájemci přenechám vstupenky na pohřeb prezidentského páru, místa jsou 50 metrů od kostela," píše se v jednom z inzerátů. Jeho pisatel je ochotný lístky prodat za 1000 zlotých (téměř 6500 korun).
Vstupenku na Starý Rynek mohlo získat 10 000 lidí. Každý uchazeč přitom mohl koupit jen dva lístky.
Pohřeb prezidenta je výdělečný i pro dopravce. Za cestu do Krakova a zpět (přibližně 300 kilometrů) si varšavská společnost účtuje 200 zlotých (1300 korun). Některé cestovní kanceláře připravily i "last minute" nabídky na cestu do Krakova.
Na internetu inzerují i lidé, kteří se chystají na pohřeb a mají místo v autě. "Náklady jsou pak rozděleny," vysvětlil varšavský student Raphael Bursztynowicz.
Větší příjmy očekávají prodejci květin a svíček. "Vím, že je to strašné, ale budeme mít dobrou tržbu," přiznává krakovská květinářka Joanna. Tulipány prodává ze čtyři zloté (26 korun), růže za 15 (97 korun) a svíčky až za 6 zlotých (40 korun).
"Lidé chtějí vydělat na tragédii. Prodávají se podepsané knihy a fotografie mrtvých - památky, které by měly být důležité. Tím končí smutek a začíná cirkus," zhodnotila situaci Anna Rusová, která se také chystá na pohřeb prezidenta.
Prezidentský pár bude pochován v neděli v kryptě katedrály sv. Stanislava a Václava na krakovském hradě Wawel po boku polských králů a dalších významných osobností. Pohřbu se zúčastní desítky světových státníků, již devět zahraničních delegací však svoji účast muselo odvolat kvůli sopečnému prachu v evropském vzdušném prostoru, který chrlí islandská sopka.
Související
Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery
Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy
Aktuálně se děje
před 5 minutami
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
před 54 minutami
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno před 1 hodinou
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 3 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 4 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 4 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 5 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 5 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 6 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 7 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 7 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 8 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 9 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 9 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 10 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 10 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 11 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.
Zdroj: Libor Novák