Glasgow - Osm mrtvých si podle nové bilance vyžádala havárie policejního vrtulníku, který se v noci na dnešek zřítil na střechu baru ve skotském Glasgow. Oznámila to dnes místní policie. Tři těla se našla uvnitř stroje. Dalších pět lidí zemřelo v budově. Na místě stále zasahují záchranáři. Policie dříve uváděla, že nehoda si vyžádala 32 zraněných. S vážnými zraněními zůstává v glasgowských nemocnicích 14 lidí, sdělil dnes zástupce skotské policie Stephen House.
V podniku v centru Glasgow se v době havárie, v pátek před půlnocí, bavila více než stovka lidí. Řada z nich pak v poškozené budově uvízla a někteří pak komunikovali s přivolanými hasiči a záchranáři.Vrtulník se na hospodu zřítil ve 22.25 místního času. Na jeho palubě se nacházeli tři lidé. Pilot-civilista a dva policisté. V podniku The Clutha na Stockwellově ulici bylo v době nehody na 120 hostů.Podle BBC byl mezi očitými svědky nehody mluvčí Labouristické strany Jim Murphy. "Je to strašlivý, strašlivý výjev," řekl. Když se neštěstí stalo, zrovna prý projížděl kolem.
Skotská policie se obává, že v troskách zničené hospody se nachází další mrtví. V nemocnici prozatím skončilo 32 osob. Zasahující hasiči navázali kontakt s lidmi uvězněnými pod sutinami. Zbytky budovy jsou však velmi nestabilní, záchranné práce tak probíhají jen pomalu.Návštěvníků v baru The Clutha se po pádu vrtulníku na střechu zmocnila panika, i když nejdřív většina z nich netušila, jak je situace vážná. Řadě z nich se podařilo podnik zavalený prachem po nehodě rychle opustit. Mnoho dalších ale v nízké budově uvízlo. Podle hasičů je dům kvůli narušené statice nestabilní, takže lidi uvnitř jsou stále ve velkém ohrožení. Záchranářům se stále nepodařilo dostat všechny přeživší do bezpečí."Všichni se musíme připravit na to, že tu pravděpodobně budou mrtví," upozornil předem skotský premiér Alex Salmond.Malý vrtulník Eurocopter typu EC 135 T2 se v centru třetího největšího britského města zřítil v pátek před půlnocí, asi ve 22:30 místního času (23:30 SELČ). V tu dobu v baru hrála místní hudební skupina Esperanza, její členové vyvázli podle svých vyjádření na sociálních sítích bez zranění. Podle svědků stroj po pádu neexplodoval, a budova tak nezačala hořet.Na místo se okamžitě sjely sanitky a nejméně 15 hasičských vozů - kolem 125 hasičů na místě zasahovalo celou noc a v zásahu pokračují i nyní.
Související
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
Velká Británie , Letecké nehody , Eurocopter EC135
Aktuálně se děje
včera
USA: Ukrajina dostane záruky podobné členství v NATO. Rusko s jejím vstupem do EU souhlasí
včera
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
včera
Babiš ukazuje, jak se z Česka nejlepší místo pro život nedělá
včera
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
včera
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
včera
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
včera
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
včera
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
včera
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno včera
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
včera
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
včera
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno včera
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
včera
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
včera
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
včera
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
včera
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
včera
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
včera