Varšava/Praha - Polský vrah čtyř dětí Mariusz Trynkiewicz, který minulý týden po čtvrtstoletí za mřížemi opustil věznici ve městě Rzeszów, žije pravděpodobně se změněnou identitou v České republice nebo na Slovensku. Napsal to o víkendu polský zpravodajský server Fakt s odvoláním na své anonymní zdroje. Tuzemská policie stejně jako slovenská však nemá informace o tom, že by se v Česku nacházel. Polský portál se.pl dnes napsal, že Trynkiewicz je pravděpodobně pod dozorem policie, která ho všude doprovází.
"Žije tam s novou identitou, falešným pasem, zaplaceným bytem, telefonem a měsíčním kapesným," uvedl polský server Fakt o jeho možném pobytu v Česku nebo na Slovensku. Tuto informaci s odkazem na Fakt zmínil i web se.pl, podle kterého je propuštěný Polák pod neustálým policejním dohledem. Podrobnosti o údajné policejní kontrole ale nenapsal.
Trynkiewicz (51) údajně dostal "za peníze polských daňových poplatníků" od policie novou identitu jako chráněný svědek. Akci pod kódovým označením "Trynkiewicz" zorganizovala polská vyšetřovací služba CBS už měsíc před jeho propuštěním.
Vrah se zřejmě podle Faktu přesunul do Česka nebo na Slovensko, s nimiž Polsko údajně podepsalo tajnou dohodu o spolupráci při ochraně svědků. "Vyvážíme tam své lidi (chráněné bandity) a oni ty své přivážejí k nám," napsal portál.
Podle vyjádření české policie existují mezinárodní dohody o policejní spolupráci. V programu utajovaného svědka však musí být splněny určité podmínky. Jde například o to, že se musí jednat o konkrétní probíhající trestní řízení, ochrana svědka je poskytována na základě žádosti a oboustranné dohody a také nesmí být poskytnuta v rozporu se zájmy ČR.
"Nedokážu si představit, že by tato osoba splňovala zákonné podmínky ochrany na území České republiky. Je to nejen v rozporu se zájmy naší republiky, ale i s dalšími ustanoveními dohody," uvedl v prohlášení náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Pokud by policie zjistila, že se Trynkiewicz vyskytuje na území ČR, přijala by odpovídající opatření a informovala veřejnost.
"Soud sice Trynkiewicze propustil, na začátku března ale bude rozhodovat o jeho umístění v internačním zařízení - a v rozhodnutí mimo jiné stojí, že do té doby nesmí Trynkiewicz opustit území Polska. Policie celou kauzu zásadně nekomentuje; podle ní je Trynkiewicz až do verdiktu pod 24hodinovou ochranou," zpravodaj ČT Josef Pazderka.
Také Bratislava odmítla zprávy médií, že propuštěný polský pedofil nyní žije na Slovensku. "Nenacházel se na území Slovenska a ani se nepředpokládá, že by se měl nacházet," řekl slovenský policejní prezident Tibor Gašpar.
Nikdo ani pořádně neví, jak Trynkiewicze vypadá
Čtyřnásobný vrah se dostal na svobodu před týdnem a v Polsku zavládla hysterie. Tamní vláda čelí kritice za pozdní přijetí zákona, který by Trynkiewicze a další podobně nebezpečné lidi umožnil izolovat od společnosti. Polský ministr vnitra se snaží mírnit obavy. "Rozsah společenských emocí je neprosto neúměrný reálnému ohrožení, které by ten člověk mohl představovat," tvrdí ministr vnitra Bartlomiej Sienkiewicz.
Trynkiewicz ústy svého zmocněnce tvrdí, že se ho společnost bát nemusí. Po čtvrtstoletí ve vězení je z něj prý jiný člověk – ochotný a schopný svou deviaci zvládnout. "Stala se strašná věc a nikdo už těm dětem život nedá. Je to nevratné a tragické. Teprve teď si ale klademe otázku, co vlastně dál dělat s mým klientem," uvedl zmocněnec Marcin Lewandowski.
Jak dnes Trynkiewicz vypadá, málokdo ví. K dispozici jsou jen nahrávky staré 25 let, kde Trynkiewicz ukazuje policii, jak malé školáky vlákal do bytu a pak je sadisticky zavraždil.
Trynkiewicz dostal v roce 1989 čtyřnásobný trest smrti. Po pádu komunismu mu soud změnil trest na 25 let, protože Polsko rušilo trest smrti a doživotí tehdy v polském právu
Psali jsme: Obávaný vrah dětí Trynkiewicz míří na svobodu: Nejspíš opět podlehnu nutkání zabíjet malé chlapce Obávaný vrah dětí Trynkiewicz míří na svobodu: Nejspíš opět podlehnu nutkání zabíjet malé chlapceSouvisející
MONITOR: Církevní sexuální skandály nejsou zdaleka u konce, obává se vlivný deník
Predátoři nejsou jen muži. V Síti upozornil i na tabuizované ženy
pedofílie , Polsko , Policie Polsko
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě