Londýn - Liberálnědemokratický britský vicepremiér Nick Clegg dnes vyzval k zastavení dodávek zbraní do Izraele. Židovský stát podle něj totiž v současném konfliktu v Pásmu Gazy "překročil hranici". Informoval o tom zpravodajský server BBC. Už v úterý ze svého postu na protest proti vládní politice vůči Gaze odstoupila náměstkyně britského ministra zahraničí za Konzervativní stranu Sayeeda Warsiová.
Cleggův partajní kolega a ministr hospodářství zodpovědný za licence na export zbraní Vince Cable uvedl, že v této otázce na půdě vlády ještě nepanuje shoda, rozhodnutí prý ale očekává již brzy. Také mluvčí vlády potvrdil, že se kabinet možností zastavit dodávky zbraní do Izraele v současnosti vážně zabývá.Postoj koaličních Liberálních demokratů zvyšuje podle BBC tlak na konzervativního premiéra Davida Camerona, aby přehodnotil svůj postoj k aktuálnímu konfliktu na Blízkém východě. V úterý na svou funkci rezignovala baronka Sayeeda Warsiová, náměstkyně ministra zahraničí a první muslimská členka britského kabinetu v dějinách. Podle ní je britská politika vůči Izraeli "morálně neobhajitelná".Cameron čelí v posledních týdnech kritice ze strany labouristické opozice i z vlastních řad především kvůli tomu, že údajně nezaujal dost pevné stanovisko vůči konfliktu v Pásmu Gazy. Cameron však kritiku odmítá. Čtyřtýdenní izraelská operace v Pásmu Gazy si vyžádala na palestinské straně více než 1800 mrtvých, z nichž většina byli civilisté. Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků, dva izraelští civilisté a jeden Thajec.
Související
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
Izrael , Pásmo Gazy , Nick Clegg
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
před 2 hodinami
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
před 3 hodinami
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
před 3 hodinami
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
před 4 hodinami
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
před 5 hodinami
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
před 6 hodinami
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
před 7 hodinami
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
před 8 hodinami
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 10 hodinami
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 11 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 12 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 12 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 13 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 15 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 16 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
Nová kapitola novinářské kariéry Václava Moravce po jeho odchodu z České televize oficiálně začíná. Moderátor se například rozhodl, že s nynějším projektem bude přímo konkurovat nedělní politické debatě veřejnoprávní televize.
Zdroj: Jan Hrabě