Belgický soud odsoudil deset lidí z napomáhání teroristům v Paříži v roce 2015

Bruselský soud dnes uložil nepodmíněný trest dvěma mužům obžalovaným z napomáhání teroristům, kteří spáchali útoky v Paříží v listopadu 2015, při nichž zahynulo na 130 lidí. Před soudem stálo celkem 14 osob, z toho čtyři byly zproštěny viny. Podle agentury AFP jsou vynesené tresty relativně mírné.

Podmínku dostal například muž, který v bruselské čtvrtí Molenbeek pomáhal ukrývat Salaha Abdeslama, jediného přeživšího útočníka. Ten ve středu v Paříži dostal za účast na atentátech doživotí.

Jeden z nejdelších trestů, tři roky odnětí svobody s podmínkou, si dnes od soudu odnesl Abid Aberkane, který pomáhal Abdeslamovi, svému bratranci, ukrývat se před policií. Podle soudu Abdeslama skrýval ve sklepě bytu své matky a přinášel mu jídlo, pití a prádlo, ačkoliv věděl, že po něm pátrá policie.

Podmíněný trest dostal i bratr Mohameda Abriniho, který byl v Paříži ve středu odsouzen na doživotí a je spojován také s útokem v Bruselu, kde v březnu 2016 zemřelo 32 lidí. Ibrahim Abrini po útocích v Paříži pomohl svému bratrovi zbavit se počítače a oblečení, třebaže věděl o jeho zapojení do velmi vážných činů. Dostal trest s podmínkou, protože nebyl dosud trestaný a jeho čin mu vážné poškodil pověst, uvedli soudci.

Nepodmíněný trest 18 měsíců dostal v Bruselu muž, který pomáhal Ahmedu Dahmanimu, jemuž ve středu pařížský soud za pomoc s logistickým zabezpečením atentátů uložil 30 let vězení. Další odsouzený dnes v Bruselu dostal 35 dní vězení za neoprávněné držení zbraní a obchod s nimi.

Mezi odsouzenými jsou i dva údajní členové teroristické organizace Islámský stát, o kterých se belgický soud domnívá, že zahynuli v Sýrii. V Belgii již byli odsouzeni za terorismus a soud jim neudělil dodatečný trest. U ostatních obžalovaných soudci přihlíželi k tomu, zda opravdu věděli o úmyslech lidí, kterým pomáhali. I z tohoto důvodu byly tresty relativně mírné.

Soud v Bruselu vynesl své rozsudky den poté, co v Paříži skončil proces s 20 muži, kteří byli podle obžaloby zapojeni do téměř sedm let starých útoků. Abdeslama soud poslal do vězení na doživotí bez možnosti předčasného propuštění. Další obžalovaní dostali tresty od dvou let do doživotí s možností předčasného propuštění.

Související

Více souvisejících

soudy Teroristické útoky v Paříži (13. 11. 2015)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 3 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

"Mimořádně nepřátelský krok." Rusko varuje Arménii před připojením se k ICC

Rusko upozornilo, že případné rozhodnutí Arménie podepsat Římský statut zřizující Mezinárodní trestní soud (ICC), který na jaře letošního roku vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s nelegálními deportacemi ukrajinských dětí, by vnímalo jako "mimořádně nepřátelský krok".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy