Benevolentní Švédové chtěli mít kolektivní imunitu. Studie ukázala, jak to dopadlo

Švédové se svým benevolentním přístupem k epidemii nového koronaviru SARS-CoV-2 vymykali standardům. Skandinávský národ si přál získat kolektivní imunitu. Studie ale ukázala, že to nedopadlo podle představ.

Diskuze zablokovaná

Ilustrační foto
doporučujeme

Švédsko jako jedna z mála zemí nařídila jen zlomek ochranných opatření, ponechalo otevřené restaurace či školy a převážně kladlo důraz na osobní odpovědnost každého jedince. Mohlo by se zdát, že uvolněnější režim bude mít za následek větší procento lidí, kteří mají již vytvořené protilátky proti covid-19, ale opak je pravdou. Podle CNN se číslo 7,3 %, které Švédsko zveřejnilo, podobá mnoha jiným zemím. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnel uvedl, že číslo je nižší, než se původně očekávalo, ale dodal, že „s modely, které máme, je moc dobré“.

Švédská studie, která zjišťovala potenciální kolektivní imunitu v populaci, tento výsledek vyhodnotila na základě 1 118 testovaných osob za jeden týden. Cíl Agentury pro veřejné zdraví je testovat stejný počet lidí po dobu osmi týdnů.

Švédští vědci uvolněnou strategii kritizovali již od jejího počátku, protože pokus o vytvoření kolektivní imunity má malou pravděpodobnost úspěšnosti, avšak švédská vláda popřela, že právě kolektivní imunita je důvodem absence karantény. K dosažení kolektivní imunity je zapotřebí, aby minimálně 70 % populace mělo již vytvořené protilátky přirozenou cestou nebo pomocí očkování.

Doposud žádná země nedosáhla více jak 15 % přirozeně vyvinutých protilátek v populaci. Právě USA uvádí největší podíl mezi 5 % až 15 %, kdy tato čísla uvedl začátkem měsíce ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí Michael Osterholm na CNN.

Podle předběžných výsledků Španělsko dosahuje 5 % a CNN informovalo i o testování v Jihočeském kraji, který testoval krev přímo ze žíly, nikoliv z prstu, jako je to v případě běžně dostupných rychlotestů. Podle CNN občanskodemokratický politik Martin Kuba uvedl, že podíl protilátek ukazuje na „jednociferné procento“.

Tegnell, který koncem dubna věřil, že kolektivní imunita ve Švédku dosahuje až 20 %, uvedl, že uvolněná strategie pomohla převážně v systému zdravotní péče. „Vždy bylo nejméně 20 % lůžek pro intenzivní péči prázdných a tím jsme byli schopni se postarat o pacienty s covid-19,“ řekl Tegnell pro CNN.

V současné době Švédsko detekuje 32 809 pozitivních na covid-19 a 3 925 mrtvých. Tegnell na otázky, zda je Švédsko schopné čelit i druhé vlně viru SARS-CoV-2, odpověděl, že tomu věří, protože již zjištěné protilátky u 7,3 % lidí „určitě ovlivní rychlost šíření“, ale poznamenal, že k vytvoření kolektivní imunity to nestačí.

Loading...
DISKUZE BYLA ZABLOKOVÁNA!
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má 70 dalších úmrtí s covidem-19

24.05.2020 20:25 Španělsko dnes v souvislosti s covidem-19 oznámilo 70 dalších úmrtí, tato denní bilance se již osm…

Francouzi si konečně mohli užívat pláž u Středozemního moře

24.05.2020 18:25 Vděčné francouzské rodiny dnes zaplnily pláž u letoviska La Grande Motte na pobřeží Středozemního…

Rakouský prezident se omluvil za návštěvu restaurace

24.05.2020 17:39 Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se omluvil poté, co jej policie přistihla v jedné…

Německo hlásí 431 nových případů koronaviru

24.05.2020 15:50 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 431 nových případů koronavirové infekce, čímž celkový počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy