Benevolentní Švédové chtěli mít kolektivní imunitu. Studie ukázala, jak to dopadlo

Švédové se svým benevolentním přístupem k epidemii nového koronaviru SARS-CoV-2 vymykali standardům. Skandinávský národ si přál získat kolektivní imunitu. Studie ale ukázala, že to nedopadlo podle představ.

Ilustrační foto
doporučujeme

Švédsko jako jedna z mála zemí nařídila jen zlomek ochranných opatření, ponechalo otevřené restaurace či školy a převážně kladlo důraz na osobní odpovědnost každého jedince. Mohlo by se zdát, že uvolněnější režim bude mít za následek větší procento lidí, kteří mají již vytvořené protilátky proti covid-19, ale opak je pravdou. Podle CNN se číslo 7,3 %, které Švédsko zveřejnilo, podobá mnoha jiným zemím. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnel uvedl, že číslo je nižší, než se původně očekávalo, ale dodal, že „s modely, které máme, je moc dobré“.

Švédská studie, která zjišťovala potenciální kolektivní imunitu v populaci, tento výsledek vyhodnotila na základě 1 118 testovaných osob za jeden týden. Cíl Agentury pro veřejné zdraví je testovat stejný počet lidí po dobu osmi týdnů.

Švédští vědci uvolněnou strategii kritizovali již od jejího počátku, protože pokus o vytvoření kolektivní imunity má malou pravděpodobnost úspěšnosti, avšak švédská vláda popřela, že právě kolektivní imunita je důvodem absence karantény. K dosažení kolektivní imunity je zapotřebí, aby minimálně 70 % populace mělo již vytvořené protilátky přirozenou cestou nebo pomocí očkování.

Doposud žádná země nedosáhla více jak 15 % přirozeně vyvinutých protilátek v populaci. Právě USA uvádí největší podíl mezi 5 % až 15 %, kdy tato čísla uvedl začátkem měsíce ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí Michael Osterholm na CNN.

Podle předběžných výsledků Španělsko dosahuje 5 % a CNN informovalo i o testování v Jihočeském kraji, který testoval krev přímo ze žíly, nikoliv z prstu, jako je to v případě běžně dostupných rychlotestů. Podle CNN občanskodemokratický politik Martin Kuba uvedl, že podíl protilátek ukazuje na „jednociferné procento“.

Tegnell, který koncem dubna věřil, že kolektivní imunita ve Švédku dosahuje až 20 %, uvedl, že uvolněná strategie pomohla převážně v systému zdravotní péče. „Vždy bylo nejméně 20 % lůžek pro intenzivní péči prázdných a tím jsme byli schopni se postarat o pacienty s covid-19,“ řekl Tegnell pro CNN.

V současné době Švédsko detekuje 32 809 pozitivních na covid-19 a 3 925 mrtvých. Tegnell na otázky, zda je Švédsko schopné čelit i druhé vlně viru SARS-CoV-2, odpověděl, že tomu věří, protože již zjištěné protilátky u 7,3 % lidí „určitě ovlivní rychlost šíření“, ale poznamenal, že k vytvoření kolektivní imunity to nestačí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemsko zařadilo ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země

22.09.2020 22:00 Nizozemsko dnes zařadilo celou Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé z…

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

22.09.2020 21:35 Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky…

Macron vyzval, aby do Sin-ťiangu jela mise pod záštitou OSN

22.09.2020 21:08 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval k vytvoření mezinárodní mise pod záštitou…

Ministři EU se zatím neshodli na sjednocení covidových semaforů

22.09.2020 20:39 Státy Evropské unie se chtějí dohodnout na sjednocení pravidel pro posuzování epidemiologicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama