Benevolentní Švédové chtěli mít kolektivní imunitu. Studie ukázala, jak to dopadlo

Švédové se svým benevolentním přístupem k epidemii nového koronaviru SARS-CoV-2 vymykali standardům. Skandinávský národ si přál získat kolektivní imunitu. Studie ale ukázala, že to nedopadlo podle představ.

Švédsko jako jedna z mála zemí nařídila jen zlomek ochranných opatření, ponechalo otevřené restaurace či školy a převážně kladlo důraz na osobní odpovědnost každého jedince. Mohlo by se zdát, že uvolněnější režim bude mít za následek větší procento lidí, kteří mají již vytvořené protilátky proti covid-19, ale opak je pravdou. Podle CNN se číslo 7,3 %, které Švédsko zveřejnilo, podobá mnoha jiným zemím. Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnel uvedl, že číslo je nižší, než se původně očekávalo, ale dodal, že „s modely, které máme, je moc dobré“.

Švédská studie, která zjišťovala potenciální kolektivní imunitu v populaci, tento výsledek vyhodnotila na základě 1 118 testovaných osob za jeden týden. Cíl Agentury pro veřejné zdraví je testovat stejný počet lidí po dobu osmi týdnů.

Švédští vědci uvolněnou strategii kritizovali již od jejího počátku, protože pokus o vytvoření kolektivní imunity má malou pravděpodobnost úspěšnosti, avšak švédská vláda popřela, že právě kolektivní imunita je důvodem absence karantény. K dosažení kolektivní imunity je zapotřebí, aby minimálně 70 % populace mělo již vytvořené protilátky přirozenou cestou nebo pomocí očkování.

Doposud žádná země nedosáhla více jak 15 % přirozeně vyvinutých protilátek v populaci. Právě USA uvádí největší podíl mezi 5 % až 15 %, kdy tato čísla uvedl začátkem měsíce ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí Michael Osterholm na CNN.

Podle předběžných výsledků Španělsko dosahuje 5 % a CNN informovalo i o testování v Jihočeském kraji, který testoval krev přímo ze žíly, nikoliv z prstu, jako je to v případě běžně dostupných rychlotestů. Podle CNN občanskodemokratický politik Martin Kuba uvedl, že podíl protilátek ukazuje na „jednociferné procento“.

Tegnell, který koncem dubna věřil, že kolektivní imunita ve Švédku dosahuje až 20 %, uvedl, že uvolněná strategie pomohla převážně v systému zdravotní péče. „Vždy bylo nejméně 20 % lůžek pro intenzivní péči prázdných a tím jsme byli schopni se postarat o pacienty s covid-19,“ řekl Tegnell pro CNN.

V současné době Švédsko detekuje 32 809 pozitivních na covid-19 a 3 925 mrtvých. Tegnell na otázky, zda je Švédsko schopné čelit i druhé vlně viru SARS-CoV-2, odpověděl, že tomu věří, protože již zjištěné protilátky u 7,3 % lidí „určitě ovlivní rychlost šíření“, ale poznamenal, že k vytvoření kolektivní imunity to nestačí.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy