Británie hlásí přes 17.000 nově nakažených, Francie pokles

Nákaza koronavirem se za uplynulý den ve Spojeném království potvrdila u 17.272 lidí, což představuje nárůst proti sobotě, kdy země hlásila 15.539 nově infikovaných. Dalších 231 lidí s onemocněním covid-19 v zemi za uplynulý den zemřelo. V sobotu Británie hlásila 397 mrtvých.

Ve Francii počet nově nakažených za poslední den činí 11.022 a dalších 174 infikovaných tam zemřelo. V obou případech jde o pokles proti sobotě, kdy země hlásila 12.293 nově nakažených a 216 mrtvých. Informovala o tom agentura Reuters.

Od úterý Británie začne podávat vakcínu vyvinutou americkou společností Pfizer ve spolupráci s německou BioNtech nejohroženějším skupinám, tedy lidem starším 80 let, klientům a zaměstnancům domovů pro seniory a zdravotníkům v první linii. Británie tento týden jako první země světa schválila nasazení této vakcíny pro nouzové použití. Dohromady si země objednala 40 milionů dávek, každý člověk přitom potřebuje dvě dávky, takže zásoba bude stačit k proočkování 20 milionů z 67 milionů obyvatel. V prvním týdnu by podle agentury Reuters mělo být dostupných asi 800.000 dávek.

Látka od společností Pfizer a BioNTech se musí skladovat při teplotě minus 70 stupňů Celsia a v běžné chladničce vydrží pouze pět dní. Z toho důvodu bude nejprve podávána v 50 nemocnicích. Praktičtí lékaři by podle systému britského veřejného zdravotnictví NHS měli další pacienty začít očkovat 14. prosince. Skupiny místních doktorů budou podle vlády podávat vakcínu ve více než tisícovce očkovacích center napříč zemí.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy