Británie odejde z EU k 31. říjnu, Johnson odmítá irskou pojistku

Britský premiér Boris Johnson v dnešní facebookové debatě s veřejností zopakoval, že trvá na odstranění takzvané irské pojistky z brexitové dohody, a ujistil, že Británie z Evropské unie odejde k 31. říjnu, a to s dohodou, nebo bez ní. Irská pojistka má zabránit vzniku hraničních kontrol mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem, její kritici ale tvrdí, že představuje riziko připoutání Británie k unijním strukturám i po brexitu.

Boris Johnson
doporučujeme

"Je to jediná cesta, jak se dohodnout," řekl Johnson o odstranění irské pojistky. Dodal, že ochranné opatření, které by se týkalo jen Severního Irska, nemůže přijmout, neboť by nesloužilo celému Spojenému království.

V reakci na komentář člověka, který uvedl, že je z celé situace zoufalý a že ztratil víru v demokracii, Johnson odpověděl, že stojí na jeho straně. "Snažím se to vyřešit," prohlásil. Dodal, že mluvil s irským premiérem Leem Varadkarem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Nálada se mění. Ledy praskají," řekl Johnson s tím, že je důležité brexit dovést do konce.

Premiér ujistil, že Británie z EU ke konci října odejde, jak již mnohokrát řekl. "Musíme to dokončit," zdůraznil. Zopakoval, že chce brexitovou dohodu, ale že Británie odchod z evropského bloku zvládne i bez ní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

30.09.2020 17:32 Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 17:07 Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Na Slovensku bude od čtvrtka nouzový stav, hromadné akce se úplně neomezí

30.09.2020 17:00 Aktualizováno Na Slovensku bude od čtvrtka kvůli šíření koronaviru platit nouzový stav, prozatím byl vyhlášen na…

Rwanďan Kabuga bude vydán soudu OSN, je obviněn z financování genocidy

30.09.2020 16:49 Félicien Kabuga, který čelí obvinění z financování pachatelů rwandské genocidy z 90. let, může být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama