Británie schválila útok na Solejmáního. USA měly právo se bránit

Spojené státy měly v případě atentátu na vlivného íránského generála Kásema Solejmáního právo na sebeobranu. Prohlásil to dnes šéf britské diplomacie Dominic Raab v rozhovoru s BBC.

Dominic Raab

Solejmání zemřel v pátek při americkém leteckém útoku nedaleko iráckého hlavního města Bagdádu. Írán Spojeným státům vyhrožuje tvrdou odvetou a jeho představitelé dnes pokračují s ostrými slovními výpady adresovanými do USA.

Na otázku, zda bylo legální Solejmáního zabít, dnes britský ministr zahraničí Raab odpověděl, že "existuje právo na sebeobranu". Solejmáního, který stál v čele elitních jednotek Kuds, britský ministr označil za "hrozbu pro region" a připomněl, že "měl v popisu práce vedení zástupných válek a využívání milicí (za hranicemi Íránu) k útoku na západní země". Raab ale také opět zdůraznil ale, že "válka není v ničím zájmu".

Washington útok na Solejmáního obhajuje s tím, že měl od zpravodajských služeb jasné a jednoznačné důkazy o tom, že íránský generál chystal k násilným akcím proti USA.

Zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová v pátek upozornila, že zabití klíčového íránského generála bylo velmi pravděpodobně nelegální. K vojenským krokům se mohly USA podle mezinárodního práva uchýlit jen v případě bezprostřední hrozby útoku, dodala.

Americký prezident Donald Trump v sobotu Teheránu vzkázal, že pokud podnikne odvetné kroky proti majetku nebo občanům USA, má Washington vytipovaných 52 íránských cílů, které je schopen velmi rychle a účinně zasáhnout. Jde o místa důležitá pro samotný Írán a jeho kulturu, uvedl Trump.

Írán v reakci na oznámení označil Trumpa za "teroristu v obleku", který "nenávidí kulturu stejně jako (teroristická organizace) Islámský stát, Hitler, Čingischán". Spojeným státům podle generála Abdorrahíma Músavího, který stojí v čele íránské armády, chybí odvaha pro vojenskou konfrontaci s jeho zemí.

Íránská televize dnes informovala, že Teherán si kvůli Trumpovým výrokům předvolal švýcarského velvyslance. Švýcarsko v Íránu zastupuje americké zájmy.

O posledním vývoji v Iráku během víkendu mluvil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem, kterého také pozval k návštěvě Bruselu. Borrell dnes vyzval Írán ke zdrženlivosti a k tomu, aby pečlivě zvážil svou reakci a zabránil tak další eskalaci, která by poškodila celý region a jeho obyvatele, uvedl dnes Borrellův mluvčí.

V polské vesnici hořelo 40 domů, devět lidí je v nemocnici

20.06.2021 16:44 Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa…

Německá policie zadržela opilého Čecha, který řídil kradený vůz

20.06.2021 16:02 Policie v německém městě Ludwigshafen v noci na dnešek zadržela opilého muže z České republiky,…

Nový maďarský zákon znepokojuje nakladatele. Může vykázat ze škol…

20.06.2021 09:54 Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama…

V Německu přibylo 842 nakažených koronavirem a 16 úmrtí

20.06.2021 07:46 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných…

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

Související:

Právě se děje