Britská opozice předčasné volby odmítne, Johnson vzápětí poslal řízný vzkaz

Britští labouristé a další hlavní opoziční strany se dnes domluvili, že v pondělí nepodpoří vypsání předčasných parlamentních voleb, jak žádá premiér Boris Johnson. Chtějí především zabránit odchodu země z Evropské unie bez dohody s Bruselem.

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

Vypsání předčasných voleb Dolní sněmovna zamítla již ve středu kvůli odporu opozičních labouristů. Vláda následně oznámila, že hlasování o volbách opět zařadí na program pondělní parlamentní schůze. Pro vypsání voleb by však předseda vlády potřeboval souhlas dvou třetin poslanců

Labouristé, Liberální demokraté, Skotská národní strana (SNP) a velšská Plaid Cymru se podle BBC v pondělí buď hlasování o vypsání předčasných voleb zdrží nebo se vysloví proti. Opoziční poslanci zároveň uvedli, že nepodpoří volby, dokud vláda nepožádá EU o odklad brexitu.

Johnson se přitom ve čtvrtek nechal slyšet, že by byl raději "mrtvý v příkopu", než aby požádal o další brexitový odklad.

Dnes se nechal slyšet, že opoziční strany dělají "obrovskou politickou chybu". Informoval o tom zpravodajský web BBC.

V pondělí byl mezitím Dolní sněmovna mohla definitivně schválit zákon proti neřízenému brexitu, protože konzervativci, kteří vyhrožovali "maratonem obstrukcí" v horní komoře, změnili názor. Nyní slibují, že projednávání ve Sněmovně lordů skončí do dnešního večera.

Johnson opakovaně prohlašuje, že naplní vůli voličů z referenda z roku 2016 a Británii z EU vyvede k 31. říjnu, ať už s dohodou, nebo bez ní. Možnost odchodu Británie z EU bez dohody, vyvolává obavy z nejisté budoucnosti, a to jak mezi firmami, tak občany EU žijícími v Británii a naopak.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového…

19.09.2020 22:00 Aktualizováno Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a…

Proč na východě Německa roste popularita krajní pravice? Expert nabízí…

19.09.2020 20:20 Aktualizováno Popularita krajně pravicových a populistických stran a hnutí ve východním Německu je následkem toho…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama