Chorvatský expremiér Sanader dostal šest let vězení. Soud ho uznal vinným v kauze Ina-MOL

Soud v Záhřebu dnes v obnoveném procesu v případu Ina-MOL opět uznal expremiéra Iva Sanadera vinným z přijetí úplatku a potrestal ho šestiletým vězením. Současně udělil dvouletý trest odnětí svobody za poskytnutí úplatku generálnímu řediteli maďarské společnosti MOL Zsoltu Hernádimu. Informovala o tom chorvatská média. Rozsudek byl vynesen v prvoinstančním řízení, a lze se proto proti němu odvolat.

Sanader je v tomto procesu viněn z převzetí úplatku deset milionů eur (254 milionů korun). Ten podle obžaloby převzal od Hernádiho výměnou za slib přenechání většinového podílu v chorvatské rafinerii Ina maďarskému ropnému koncernu MOL. Dnešní soudní verdikt bývalému předsedovi vlády rovněž nařizuje odevzdání pěti milionů eur do státní pokladny.

Sanader, který je už ve vězení kvůli odsouzení v jiném korupčním případu Planinská, vinu nadále popírá a tvrdí, že soudní procesy vedené proti němu jsou politicky motivované. Nevinný se cítí i Hernádi, který je souzen v nepřítomnosti, protože ho Maďarsko k trestnímu stíhání v sousední zemi nevydalo.

MOL je největším držitelem akcií rafinerie Ina, nikoli však většinovým. Podle agentury Reuters maďarská společnost vlastní téměř 50 procent chorvatské firmy, 45 procent patří Záhřebu.

Obnovený proces nařídil v roce 2015 chorvatský ústavní soud, který zrušil předchozí pravomocný rozsudek nejvyššího soudu. V prvoinstančním řízení tehdy Sanader dostal za přijetí úplatku od MOL, ale i za provize od rakouské Hypo banky, trest deseti let vězení, který pak v roce 2014 nejvyšší soud zmírnil na osm a půl roku.

Vedle případů Ina-Mol a Planinská pokračují se Sanaderem procesy spojené se třemi dalšími korupčními skandály - Hypo, Fimi Media a HEP-Dioki.

Související

Zsolt Hernádi

Interpol obnovil zatykač na šéfa MOL, jde po něm Chorvatsko

Mezinárodní policejní organizace Interpol se rozhodla obnovit zatykač na generálního ředitele maďarského ropného koncernu MOL Zsolta Hernádiho, o jehož vydání žádá Chorvatsko. Oznámila to v Záhřebu chorvatská policie. Hernádi, jehož Maďarsko odmítá vydat, je v Chorvatsku stíhán pro podezření z poskytnutí úplatku bývalému chorvatskému premiérovi Ivovi Sanaderovi.
Ilustrační foto

Chorvatský expremiér jde do vězení, profitoval z války v polovině 90. let

Chorvatský soud dnes na závěr obnoveného procesu vyměřil bývalému premiérovi Ivu Sanaderovi dva a půl roku vězení za korupci. Nyní 65letý expremiér se podle soudu dopustil zneužití úřadu a profitování z války, když v polovině 90. let jako náměstek ministra zahraničí jednal s rakouskou bankou Hypo Alpe Adria Group o poskytnutí úvěru Chorvatsku k nákupu velvyslanectví. Soud také rozhodl, že bývalý premiér musí úplatek vrátit státu.

Více souvisejících

Ivo Sanader Zsolt Hernádi (MOL) Chorvatsko MOL (maďarská síť benzinek) Korupce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy