Conte už jedná o nové vládě bez Salviniho. Získá podporu?

Úřadující italský premiér Giuseppe Conte, který ve čtvrtek dostal od prezidenta Sergia Mattarelly pověření sestavit po rozpadu dosavadní vládní koalice nový kabinet, se dnes sešel se zástupci všech velkých parlamentních stran. Jednal s nimi o podpoře pro svou vládu, která vzniká díky dohodě dosavadních politických rivalů - populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevé Demokratické strany (PD). V nové vládě už nebude antiimigrační strana Liga, která odchází do opozice. Její předseda Matteo Salvini už proto své příznivce vyzval k účasti na velké demonstraci plánované na 19. října.

Vládní krizi v Itálii vyvolal právě dosluhující ministr vnitra a vicepremiér Salvini, který se rozhodl ukončit koaliční spolupráci s M5S a chtěl vypsání předčasných voleb, v nichž by mohl zúročit současné vysoké preference své strany. Jeho strategie mu však nevyšla, protože M5S se překvapivě domluvila na spolupráci s PD. Vedení obou stran nyní intenzivně vyjednává o programu vznikající vlády a musí vyřešit mnoho názorových i personálních rozporů. Italští komentátoři tak varují, že dohoda na novém kabinetu ještě zdaleka není jistá.

Šéf PD Nicola Zingaretti dnes po setkání s Contem novinářům řekl, že jeho strana bude trvat na snížení daní pro zaměstnance s nižšími příjmy a na investicích do zdravotnictví, které by mělo během následujících tří let získat deset miliard eur (skoro 260 miliard Kč) navíc. Demokratická strana také bude žádat uvolnění přísných protiimigračních zákonů, které parlament odsouhlasil právě kvůli tlaku Salviniho a které mimo jiné zakazují v italských přístavech kotvit lodím neziskových organizací zachraňujícím migranty.

Hnutí pěti hvězd ale zaujalo velice nesmlouvavý postoj a jeho šéf Luigi Di Maio dnes po setkání s Contem řekl, že trvá na tom, aby vládní program obsahoval všech deset programových priorit hnutí. Řada z nich je přitom v rozporu s představami PD. M5S například trvá na zachování protiimigračních opatření, chce také prosadit reformu, jejímž cílem je snížení počtu zákonodárců.

"Naše porgramové body jsou jasné. Pokud budou ve vládním programu, pak můžeme začít. Pokud ne, pak bude lepší jít znovu k volbám, a podle mě co nejdříve," řekl Di Maio novinářům. Vyčetl také partnerům, že se příliš soustředí na personální otázky. Představitele PD jeho ostrý tón zaskočil. "Nepochopitelné... změnil snad názor?" komentoval na twitteru možné společné vládní angažmá poslanec PD Andrea Orlando.

Dalším kamenem úrazu pak může být pro populisty interní stranické hlasování, v němž budou členové na internetové platformě Rousseau rozhodovat, zda se vznikající vládní koalicí s PD souhlasí, nebo ne. Pokud většina bude proti, bude muset M5S spolupráci ukončit.

Conte dnes jednal i se zástupci pravicových stran, přičemž šéf Ligy Salvini na schůzku osobně nepřišel a poslal jen zástupce. Předseda strany Vzhůru, Itálie a několikanásobný bývalý premiér Silvio Berlusconi po setkání s Contem vznikající koalici kritizoval s odkazem na výsledek loňských voleb, v nichž získala převahu pravice. Vinu za tento stav ale přisoudil Salvinimu, který podle něj svým manévrem přenechal vedení země levici.

Sám Salvini už na sociálních sítích vyzývá své příznivce, aby dali co nejhlasitěji najevo nesouhlas se vznikající vládou a oznámil, že na 19. října svolává do Říma velkou manifestaci. "Nejsem rozzuřený kvůli vlastním zájmům, jsem rozzuřený proto, že se nám snaží ukrást demokracii," napsal Salvini na facebooku. Podle něj stojí za odstavením Ligy z vlády komplot, na němž se podílel i Brusel a Berlín.

Conte by měl svou novou vládu představit prezidentovi příští týden v úterý či ve středu, poté bude následovat hlasování o důvěře v parlamentu.

Související

Giuseppe Conte

Odpůrce lockdownů napadl italského expremiéra Conteho

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte byl fyzicky napaden během oficiálního vystoupení mužem, který nesouhlasil s lockdowny a dalšími opatřeními během koronavirové pandemie. O incidentu informovala s odvoláním na italská média AP. 

Více souvisejících

Giuseppe Conte Itálie Hnutí pěti hvězd Demokratická strana (PD Itálie) Matteo Salvini (Liga severu)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 21 minutami

Aktualizováno před 24 minutami

před 27 minutami

před 39 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína se dohodla s Kubou na vybudování špionážní stanice na ostrově

Čína se dohodla s Kubou na vybudování své špionážní stanice na ostrově. Píše o tom dnes deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje z americké administrativy. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy