Conteho italská vláda získala důvěru poslanců, přežití ale nemá jisté

Italská Poslanecká sněmovna dnes vyslovila důvěru vládě premiéra Giuseppeho Conteho. Kabinet předstoupil před zákonodárce poté, co minulý týden vládu opustili zástupci jedné z koaličních stran. V úterý je na pořadu hlasování o důvěře v Senátu, kde ale vláda nemá jasnou většinu zaručenou.

Výsledek je tak velice nejistý, napsala agentura AFP. Kdyby druhá komora důvěru nevyslovila, vláda by musela podat demisi.

V úterním hlasování by vládě mohla pomoci skupina "konstruktivních senátorů". Není ale jasné, kolik takových zákonodárců je. Kabinet by mohl hlasování přežít i v případě, že by nedosáhl absolutní většiny 161 hlasů. Strana Živá Itálie (Italia Viva), která stažením svých dvou ministryň vyvolala vládní krize, totiž uvedla, že se v obou komorách parlamentu zdrží hlasování. To by k vyslovení důvěry zřejmě mohlo stačit. Dnes pro důvěru hlasovalo 321 poslanců, proti jich bylo 259.

V italském uspořádání hlasují o vládní důvěře obě rovnocenné komory parlamentu. Pokud vláda v jedné z nich neuspěje, musí odstoupit. Prezident republiky pak obvykle zahájí konzultace s parlamentními stranami, aby zjistil, zda je možné v obou komorách složit většinu.

Ve svém vystoupení před poslanci dnes premiér vyzval k podpoře jeho vlády všechny proevropské zákonodárce. Mezi cíle kabinetu uvedl provedení reforem a úspěšné čerpání prostředků z evropského plánu obnovy. "Společnosti, která postupně vychází z koronavirové krize, nemůžeme dát průměrné odpovědi," uvedl Conte. Premiér také odmítl kritiku za to, jak jeho vláda přistoupila k epidemii.

Pravicová opozice kritizovala priority vlády. Podle vůdkyně opoziční strany Bratři Itálie Giorgie Meloniové vláda nemá jasnou většinu v parlamentu a její podpora stojí na nezařazených zákonodárcích. Vyzvala proto k předčasným volbám. Vůdce další opoziční strany Liga Matteo Salvini uvedl, že Conte "žije na jiné planetě". Salvini byl v letech 2018 a 2019 ministrem vnitra a místopředsedou v první Conteho vládě.

Vládní krize vypukla poté, co Živá Itálie stáhla minulý týden z kabinetu své dvě ministryně. Šéf strany a bývalý premiér Matteo Renzi kritizoval Conteho za příliš "samotářský" styl vládnutí a za to, jak kabinet přistoupil k plánu obnovy v hodnotě bezmála 223 miliard eur (asi 5,8 bilionů korun), který je financovaný z evropských fondů.

Giuseppe Conte řídí zemi od roku 2018. Do srpna roku 2019 vedl kabinet, který se opíral o podporu populistického Hnutí pěti hvězd a pravicové Ligy. V srpnu 2019 z vládní koalice vystoupila Liga, která chtěla jít k předčasným volbám. Premiérovi se ale podařilo vytvořit novou koalici, jejíž součástí se vedle Hnutí pěti hvězd staly Demokratická strana a další levicová uskupení, jež byly do té doby v opozici.

Související

Giuseppe Conte

Odpůrce lockdownů napadl italského expremiéra Conteho

Bývalý italský premiér Giuseppe Conte byl fyzicky napaden během oficiálního vystoupení mužem, který nesouhlasil s lockdowny a dalšími opatřeními během koronavirové pandemie. O incidentu informovala s odvoláním na italská média AP. 

Více souvisejících

Giuseppe Conte Itálie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 54 minutami

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 3 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy