Čtyři roky od ničivého zemětřesení ve střední Itálii, škody jsou patrné dodnes

Itálie si dnes připomíná čtyři roky od ničivého zemětřesení, které si ve střední části země vyžádalo 299 obětí. Do nejhůře postiženého města Amatrice zavítal italský premiér Giuseppe Conte, informoval server listu Corriere della Sera. Prezident Sergio Mattarella uznal, že navzdory slibům se zatím postiženou oblast nepodařilo zcela obnovit. Překážkou je podle něj i byrokracie.

Přesně v 03:36 SELČ, kdy v roce 2016 zemětřesení udeřilo, se dnes v Amatrice rozezněly zvony. Odbily za všech 249 obětí, které si zemětřesení ve městě vyžádalo. Pozůstalí přitom předčítali jejich jména. V minulých letech se konal i noční průvod se svíčkami a pochodněmi, který ale kvůli epidemii covidu-19 letos organizátoři zrušili.

Pietní akce se zúčastnil také italský premiér Giuseppe Conte. Přítomným slíbil, že jeho vláda udělá vše pro to, aby se urychlila obnova města. Podle italských médií se ani čtyři roky po katastrofě nepodařilo odstranit všechny škody způsobené otřesy, které dosáhly síly šesti stupňů.

#24Agosto, 4 anni fa la scossa di #terremoto che colpì #Amatrice (RI) e le comunità vicine nelle Marche, in Umbria e in Abruzzo causando 299 morti e 388 feriti. 241 le persone salvate dai 1000 #vigilidelfuoco che giunsero da tutta Italia #CentroItalia #pernondimenticare pic.twitter.com/vGel4Hfpls

— Vigili del Fuoco (@emergenzavvf) August 24, 2020

"Navzdory velkému úsilí se rekonstrukci zničených obcí nepodařilo dokončit," přiznal v dopise také italský prezident Mattarella. Překážky, se kterými se musí lidé při obnově potýkat, jsou podle něj i byrokratické. Vládu proto vyzval k větší pomoci postiženým.

Podle listu La Repubblica se podařilo za čtyři roky dokončit jen osm procent veřejných projektů, které se týkají obnovy škol, nemocnic či policejních stanic. "Dosud bylo dokončeno jen 186 veřejných projektů z celkového počtu 2347 plánovaných," uvedl list. Soukromé projekty jsou na tom podle něj mnohem lépe.

V roce 2016 střední Itálii postihla série zemětřesení, po kterých se bez střechy nad hlavou ocitlo kolem 40.000 lidí. Způsobené škody se odhadují na 23 miliard eur (přes 600 miliard Kč).

Související

Itálie, ilustrační foto

Zemětřesení zasáhlo Florencii, tisíce lidí nocovaly v dešti na ulici

Sever Toskánska nedaleko Florencie dnes kolem půl páté ráno zasáhlo zemětřesení o síle 4,8 stupně. S odkazem na americký geologický ústav USGC o tom informovala agentura Reuters. Větší škody ani zranění nejsou hlášeni, úřady ale sledují statiku desítek domů a památek a preventivně uzavřely v regionu školy. Živel také na několik hodin přerušil vlakovou dopravu, která už se ale pomalu vrací k normálu.

Více souvisejících

Zemětřesení Itálie Itálie Zemětřesení Sergio Mattarella Antonio Conte (fotbalový trenér)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy