Dvě pětiny Poláků se domnívají, že válka na Ukrajině představuje velkou hrozbu pro ekonomiku

Zhruba dvě pětiny Poláků se domnívají, že válka na Ukrajině představuje velkou hrozbu pro polskou ekonomiku. Vyplývá to podle agentury PAP ze srpnového průzkumu, jehož výsledky zveřejnil polský statistický úřad.

Podle průzkumu považuje současnou situaci na Ukrajině za velkou hrozbu pro polskou ekonomiku 39,8 procenta respondentů. Podle 37,3 procenta je hrozba průměrná, zatímco 18,5 procenta pokládá hrozbu za minimální. Pouze 4,4 procenta respondentů si myslí, že situace na Ukrajině pro polskou ekonomiku žádnou hrozbu nepředstavuje.

Za velkou hrozbu pro vlastní finanční situaci podle průzkumů pokládá válku na Ukrajině 12,9 procenta Poláků. Podle 32,1 procenta respondentů je tato hrozba průměrná a podle 34 procent malá. Zbývajících 21 procent respondentů se domnívá, že jejich osobní finanční situaci válka na Ukrajině nijak neohrožuje.

Statistický úřad ve středu oznámil, že meziroční růst polské ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů zpomalil na 4,5 procenta z 9,2 procenta v prvním kvartálu. Podle analytiků bude zpomalování hospodářského růstu pokračovat také ve druhé polovině roku.

Polský ekonomický ústav (PIE) uvedl, že za zpomalením meziročního tempa hospodářského růstu ve druhém čtvrtletí stály nižší spotřebitelské výdaje. V mezičtvrtletním srovnání se polský hrubý domácí produkt dokonce snížil, a to o 2,3 procenta po nárůstu 2,5 procenta v prvním kvartálu.

Spotřebitelé v Polsku se nyní stejně jako v dalších evropských zemích musejí vypořádávat s rostoucími životními náklady. Meziroční růst spotřebitelských cen Polsku v červenci zrychlil na 15,6 procenta z červnových 15,5 procenta. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni za čtvrt století.

Související

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Více souvisejících

Polsko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 40 minutami

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy