Francie zřejmě bude muset vyhlásit už třetí plošnou uzávěru kvůli šíření nových a nakažlivějších mutací koronaviru. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil hlavní zdravotnický poradce francouzské vlády Jean-François Delfraissy. Francie má za uplynulý den největší nárůst počtu lidí hospitalizovaných i lidí na jednotkách intenzivní péče od poloviny listopadu.
"Pokud nezpřísníme omezení, ocitneme se v polovině března v mimořádně těžké situaci. (...) Pravděpodobně musíme znovu zavést uzávěru," řekl expert v televizi BFM. "Toto je zásadní týden, politici se musejí rozhodnout," dodal s tím, že je na vládě, zda půjde o přísnou uzávěru jako loni na jaře, nebo o mírnější variantu, kterou úřady zavedly v listopadu.
Smysl by podle něj dávalo novou plošnou uzávěru načasovat společně s nadcházejícími únorovými školními prázdninami, které by se tím prodloužily minimálně o týden.
V Evropě i jinde ve světě narůstají obavy z nových mutací viru, které se poprvé objevily mimo jiné v Británii či Jihoafrické republice a které jsou podle odborníků výrazně nakažlivější než původní koronavirus.
Francie zavedla od 16. ledna nejméně na dva týdny noční zákaz vycházení již od 18:00 ve snaze zpomalit šíření viru. Průměrný počet nově infikovaných za den se však od té doby zvýšil z 18.000 na více než 20.000.
Ze soboty na dnešek přitom vzrostl počet lidí s koronavirem v nemocnicích o 493 na celkových 26.393, pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) přibylo 69 a dohromady je jich nyní 2965. Agentura Reuters podotýká, že počty lidí na JIP jsou jedním z hlavních ukazatelů toho, jak se v zemi daří s nákazou bojovat.
Země oznámila 18.436 nově potvrzených infekcí za uplynulý den, což je zhruba o 1800 více než před týdnem. Celkově se nákaza od začátku pandemie potvrdila u více než 3,05 milionu Francouzů. S covidem-19 tam za uplynulý den zemřelo dalších 172 lidí, celkový počet úmrtí dosáhl 73.049.
Související
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
Francie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
před 1 hodinou
Írán zaminoval Hormuzský průliv
před 3 hodinami
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
včera
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
včera
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
včera
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
včera
Šéf ČT nesouhlasí s končícím Moravcem. Pravidla platí pro všechny, řekl
včera
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
včera
Stylové zakončení životní sezóny. Rychlobruslař Jílek získal stříbro na MS ve víceboji
včera
Britové posílají jednu válečnou loď blíž k Íránu. Trump je předtím kritizoval
včera
Další důkaz jarního počasí. Meteorologové ale přišli i s varováním
včera
Trumpův plán na zastavení financování ruské válečné mašinérie se útokem na Írán zhroutil
včera
Modžtaba Chámeneí stojí v čele Íránu 48 hodin. Za celou dobu ho ale nikdo neviděl
včera
Nebezpečně vyhlížející požár na Letné. Plameny ohrožují domy
včera
Hegseth varoval Rusko, aby se do války s Íránem nezapojovalo. Íránské duchovní označil za zbabělce
včera
CNN: Letecké údery jaderný program nezastaví. USA zvažují nasazení pozemní armády v Íránu
včera
Írán vyhrožuje likvidací Trumpa. Válka podle Teheránu ani zdaleka nekončí
včera
USA a Izrael selhaly, režim nepadnul. Útoky na okolní země jsou sebeobrana, tvrdí Írán
včera
Politico: Merz chce zabránit příklonu Babiše k radikálním postojům Slovenska a Maďarska
včera
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se ocitla v sevření mezi hrozbou globální hospodářské recese a rizikem námořní katastrofy. S intenzivnějšími boji v Íránu se světové energetické tepny svírají do bodu, kdy každý den uzavření Hormuzského průlivu neznamená pouze dvojnásobnou ekonomickou ztrátu, ale její exponenciální nárůst. Bílý dům se proto snaží situaci řešit na několika frontách, od vojenského plánování až po snahu uklidnit veřejnost kampaní o krátkodobosti vysokých cen u čerpacích stanic.
Zdroj: Libor Novák