Francie ohlásila rekordní počet nově nakažených za den

Francouzské úřady dnes ohlásily bezmála 9000 nově nakažených koronavirem za posledních 24 hodin, což je největší nárůst, jaký země zaznamenala od propuknutí pandemie covidu-19.

Několikaměsíční rekordy nových denních infekcí dnes ohlásily rovněž Itálie či Británie, kde se za uplynulý den SARS-CoV-2 prokázal u 1733, respektive 1940 lidí.

Francouzské úřady uvedly, že vyšší počet potvrzených případů souvisí s rozmachem testování. Za posledních sedm dní francouzské laboratoře zpracovaly přes milion testů, přičemž jejich celkový počet od začátku pandemie tím přesáhl hranici devíti milionů.

Na setrvalém vzestupu je však podle ministerstva zdravotnictví také poměr mezi pozitivními a provedenými testy. V současné chvíli se koronavirus potvrzuje průměrně u 4,5 procenta testovaných.

Již šest dní v řadě přitom roste také počet pacientů, kteří se zotavují z těžkého průběhu covidu-19 v nemocnici. Podle francouzské vlády se na jednotkách intenzivní péče nyní nachází 473 lidí, což je o devět více, než kolik bylo hlášeno ve čtvrtek.

Itálie zaregistrovala nejvyšší počet nových infekcí od 2. května. Kromě toho tam za poslední den zemřelo v souvislosti s covidem-19 dalších 11 lidí. Rekordní je však i počet provedených testů, kterých bylo za poslední den provedeno 113.000, což je o 21.000 více než den předtím. Itálie od začátku pandemie registruje dohromady necelých 275.000 potvrzených nálezů na SARS-CoV-2, 35.518 osob tam s nákazou zemřelo.

Británie oznámila rekordní denní nárůst infikovaných od konce května. Zatímco v srpnu se počty nakažených zvyšovaly zhruba o tisícovku za den, za posledních 24 hodin jejich počet vzrostl téměř dvojnásobně. Agentura Reuters však poznamenává, že se v zemi rovněž výrazně navýšily testovací kapacity.

Britské úřady dnes uvedly, že takzvané reprodukční číslo, jež udává, kolik lidí infikuje jeden nakažený, se podle stávajících odhadů v celé zemi pohybuje v intervalu mezi 0,9 a 1,1. To značí, že si činitelé nejsou jisti, zda je pandemie v zemi na ústupu, nebo se naopak zhoršuje.

Související

Více souvisejících

Francie Velká Británie Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí

Desítky humanitárních organizací budou muset v příštím roce přerušit svou činnost v Pásmu Gazy. Upozornil na to web DW. Organizace odmítly splnit nová pravidla izraelských úřadů, které si chtěly prolustrovat jejich palestinské zaměstnance. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy